Hlavní obsah
Země původu investorů do realit. Údaje za první polovinu 2019. Foto: David Ryneš, Novinky

Realitní obchody za miliardy. Kanceláře v Praze skupují Korejci

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy korun). Téměř tři pětiny připadaly na kancelářské budovy. Mezi investory převažovali Češi, těsně za nimi následovali investoři z Jižní Koreje. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Země původu investorů do realit. Údaje za první polovinu 2019. Foto: David Ryneš, Novinky
Realitní obchody za miliardy. Kanceláře v Praze skupují Korejci

„Ukazuje se, že pokles z roku 2018 byl jen výkyvem, nikoli trendem. Aktivita na investičním trhu dále roste, a to zejména v segmentech kanceláří a průmyslových nemovitostí. Celkový objem transakcí meziročně stoupl o 69 procent, objem transakcí kanceláří se proti loňskému pololetí téměř zdvojnásobil,” uvedl Michal Soták z Cushman & Wakefield.

Za výrazným meziročním nárůstem podle něj stojí především prodej pražských administrativních budov Waltrovka, Rustonka a Main Point Pankrác jihokorejským investorům. Například Waltrovku prodala Penta jihokorejské společnosti Hanwha podle odhadů za víc než šest miliard korun a Main Point Pankrác se podařilo prodat za více než tři miliardy.

Česko je v Jižní Koreji dlouhodobě oblíbené, navíc Jihokorejci investují do nemovitostí v celé Evropě.

Developer PSJ Invest prodal kancelářskou budovu Main Point v Praze na Pankráci ze více než tři miliardy korun jihokorejské Hana Financial Investment.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Za celý letošní rok Soták očekává objem realitních transakcí přes tři miliardy eur (asi 77 miliard korun), což by znamenalo meziroční nárůst o více než pětinu.

„Aktuálně byla dokončena transakce týkající se dvou nových budov Palmovka Open Park 3 a 4. Do konce roku očekáváme několik dalších středně velkých prodejů kancelářských a realitních nemovitostí,” doplnil Soták.

Největší transakce první poloviny roku 2019
NemovitostMěstoKupujícíProdávající
WaltrovkaPrahaGLL/HanwhaPenta Investments
Hotel IntercontinentalPrahaR2GJ&T
Trimaran/City ElementPrahaAllianz Real EstateS+B Gruppe
DiamantPrahaBMO RE PartnersGLL
Hotel Don GiovanniPrahaWenaasgruppenMornington Capital
Palác ŠporkPrahaGenerali GroupSEBRE
The OrchardOstravaBH SecuritiesHartenberg Holding
A7 Office CenterPrahaConseqRevetas Capital Advisors
Novodvorska PlazaPrahaBluehouse CapitalKlépierre
RustonkaPrahaWhitestar//Hana Financial GroupJ&T
Main Point PankrácPrahaMint Investments/Hana Financial GroupPSJ Invest
Contera portfolioOstrava/TepliceTPG CapitalContera
Europark ŠtěrboholyPrahaDBKSES Spar European SC
Na Příkopě 14PrahaImmofinanzLordship
Crystal PraguePrahaČeskomoravská nemovitostníCFH Group
IBIS PraguePrahaAmundi Czech RepublicCecopra

Kancelářské budovy vedou v objemu i počtu transakcí. Z celkových 33 jich bylo 15. Co do hodnoty transakcí za kancelářemi následují hotely se zhruba pětinovým podílem, dále maloobchodní budovy (13 procent) a průmyslové nemovitosti (devět procent).

Pokud jde o zemi původu, za Čechy (34 procent) a Korejci (32 procent) následovali investoři z USA (deset procent), Německa (sedm procent) a Kanady (pět procent).

„Význam domácích investorů dlouhodobě roste, zejména pokud jde o jejich potenciál kupovat mnohem hodnotnější nemovitosti než dříve,” uzavřel Soták.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků