Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Pražskou hromadnou dopravu čekají v létě změny

Nová hra Škatulata, hejbejte se, čeká na cestující v pražské hromadné dopravě od letošního července. Změny totiž doznají trasy některých tramvají i autobusů, dojde k úpravám jízdních řádů a vzniknou nové zastávky. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovala organizace Ropid v rámci vyhodnocování změn ze září 2012.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Pražskou hromadnou dopravu čekají v létě změny

V rámci tramvajové dopravy dojde ke změnám na Evropské a v Podbabě v Praze 6. „Bude posílena tramvajová doprava v oblasti Podbaby, kde i v souvislosti se zlepšením přestupních vazeb z autobusových linek byl zaznamenán nárůst přepravní poptávky,“ píše se v dokumentu. Současně se Praha 6 více propojí s Letnou.

V úseku náměstí Republiky a Hradčanská budou vyměněny linky 5 a 8. Linka 5 pojede nově do Podbaby přes Malostranskou, zatímco linka 8 přes Letnou. Tudy už dříve jezdila. Linka číslo 2 pojede z Vítězného náměstí do stanice Vozovna Vokovice a bude mít interval osm minut namísto současných 12 minut. Mezi Vypichem a Bílou Horou se vymění linky 22 a 25. Páteřní linka 22 tak bude zkrácena.

Rozdělená 11

Tramvajová linka 11 bude rozdělena na 11 a 13 a ve všední dny od 6.00 do 20.00 pojede z Želivského směrem do Koněvovy ulice. Nová linka 13 vyjede z náměstí bratří Synků na Vinohrady a přes Želivského zamíří do Strašnic, končit bude v zastávce Černokostelecká.

S tím budou souviset změny v úsecích Černokostelecká – ÚDDP a Nádraží Strašnice – Nádraží Hostivař. „V prvním případě dojde k záměně linek 5 a 7, v druhém případě bude linka 22 obsluhovat uvedený úsek všemi spoji pouze v ranní a odpolední dopravní špičce. V ostatních obdobích bude v uvedeném úseku v provozu každý druhý spoj této linky,“ píše Ropid v materiálu. Linka číslo 4 bude jezdit pouze v ranní a odpolední špičce pracovního dne. O víkendu a přes den bude zrušena.

Kterých tramvají se změny týkají
2interval se zkrátí z 12 na osm minut
4bude jezdit ve všední den jen v ranní a odpolední špičce
5nově pojede na Podbabu přes Malostranskou
8pojede přes Letnou
11ve všední dny pojede Z Želivského do Koněvovy ulice na Žižkově
13nově zavedená linka pojede z Nuslí přes Vinohrady do Strašnic, podobně jako nyní linka 11.
22nepojede na Bílou horu, bude končit na Vypichu
25bude prodloužena až na Bílou horu

Jinak pojedou i autobusy

Změny se uskuteční také v rámci sítě městských autobusů. Linka 118 pojede nově z Dvorců až na Smíchovské nádraží i o víkendu, v pracovní dny na ní bude jezdit kloubový autobus. Ten se objeví i na lince 193, proto bude omezen provoz linky 114. Trasu změní autobus 121. Od nádraží v Krči pojede přes Ryšánku, Polikliniku Budějovická, Pankrác, Kavčí hory a Pražského povstání k Podolské vodárně. V souvislosti s tím bude zrušena linka 148.

Linka 106 pojede nově mezi zastávkami Psohlavců a Nádraží Braník přes zastávky Na Lysinách, V Mokřinách a Černý kůň. Kvůli tomu Ropid prodlouží v tomto úseku intervaly autobusu číslo 121 a 150 pojede jen do 21.30. Linka 106 zároveň bude ve směru od Novodvorské končit už na Kačerově.

Každý druhý spoj ubude ve špičce na lince 196 mezi Kačerovem a Strašnickou, stejně tak mezi Smíchovem a zastávkou Kačerov.

Linka 293 mezi krčskou nemocnicí a Chodovskou tvrzí pojede přes Kačerov, Starý Spořilov, Měchenickou, Sídliště Spořilov a Chodovec. Z Chodovské tvrze nově pojede přes Mokrou, Brechtovu, Háje až na Milíčov. Autobus 293 na své trase také nově obslouží zastávky Rosečská, Nad Rybníky a Nad Havlem v Praze 4. Namísto linky 293 pak z Kunratic přes Volhu na Chodov poveze cestující linka 193. Linka 197 pojede ze zastávky Na Proutích a Jarníkovu na Chodov. V rámci změn v této části Prahy pak linka 170 změní trasu a mezi Šperlovou a Chodovcem pojede nově přes Donovalského.

Ani nočním linkám se nevyhnou změny – 504 pojede nově přes Děkanku, Kavčí hory a Milevskou. Linky 505 a 510 nově zastaví u Brumlovky, nyní zastávku projíždí.

Někde se intervaly prodlouží, jinde zase zkrátí

Některým autobusovým linkám se pak změní intervaly. Ty se prodlouží lince 193 na 30 minut ve všední den a 60 minut o víkendu, a lince 186 na 15 minut. Naopak zkráceny budou na lince 165 v dopoledních hodinách na 15 minut, u linky 138 v úseku Skalka – Záběhlická na 7,5 minuty a linky 202, 191 a 179 pojedou každých 15 minut.

Na lince 269 pak vznikne nová zastávka Satalická ve směru do Letňan a na lince 168 mezi zastávkami Kodymova a K fialce vznikne Nárožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků