Hlavní obsah
Obchody s akciemi na pražské burze. Foto: Martin Havelka, Novinky

Pražská burza neláká, obchody jsou nejnižší od roku 1994

Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o 22,5 miliardy na 120 miliard Kč a byly tak nejnižší od roku 1994. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun. Poté postupně klesaly až na současnou rekordně nízkou úroveň.

Obchody s akciemi na pražské burze. Foto: Martin Havelka, Novinky
Pražská burza neláká, obchody jsou nejnižší od roku 1994

V roce 2018 činily objemy obchodů 142,5 miliardy korun, což představovalo mírný nárůst oproti roku 2017, letošní číslo opět potvrzuje dlouhodobý pokles obchodů.

„Jde o dlouhodobý trend. Obchodování na pražské burze se nikdy nevzpamatovalo z krize v roce 2008. Nízké objemy obchodů do jisté míry odrážejí i globální, strukturální změny. Vzhledem k ultranízkým úrokovým sazbám klesá zájem o burzovní financování. Korporace preferují bankovní úvěry, emise dluhopisů nebo peníze fondů soukromého kapitálu,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Zájem o burzu by podle něj pomohl oživit primární úpis akcií velké a stabilní společnosti. Takové firmy však v posledních letech tuzemský burzovní parket spíše opouštějí. Například v roce 2018 se přestalo obchodovat s akciemi ropné firmy Unipetrol.

Pražská burza.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na slabších objemech se částečně podepsal i nižší zájem globálních investorů o akcie z regionu rozvíjejících se trhů. Investoři v uplynulém roce dávali přednost rozvinutým trhům, například USA nebo západní Evropě, dodal analytik.

Na hlavním trhu pražské burzy se nyní obchoduje jen s 11 tituly, největší transakce bývají u akcií energetické firmy ČEZ a velkých bank Erste Group (matka České spořitelny) či Komerční banky. Více akciových titulů velkých firem se v regionu obchoduje třeba na burze ve Varšavě.

Hodnota indexu PX, hlavního indexu pražské burzy, loni meziročně stoupla o 12,76 procenta. O růst akciových trhů ve světě se zasloužily zdaleka nejvíce Spojené státy. Index Dow Jones, v němž je zastoupeno 30 podniků považovaných za páteř americké ekonomiky, si loni připsal více než 21 procent.

V Evropě pak index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, přidal 23 procent. Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 měl k dobru 12 procent, zatímco index pařížské burzy CAC 40 vzrostl o 27 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků