Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Reuters

Poláci potraviny dostatečně nekontrolují, vrací se ke sporu komora

Polsko by mělo zlepšit dozor nad potravinami, jeho dozorové orgány nefungují, tak jak by měly. V úterní tiskové zprávě to uvedla Potravinářská komora ČR. Odvolává se přitom mimo jiné na výsledky nedávných auditů Evropské komise i nedořešené aféry z předchozích let.

Ilustrační snímek Foto: Reuters
Poláci potraviny dostatečně nekontrolují, vrací se ke sporu komora

Polská strana přitom v pondělí uvedla, že považuje nedávný spor s Českou republikou okolo údajně příliš přísných českých kontrol potravin dovážených z Polska za uzavřený. Varšava proto nesplní svou hrozbu, že si bude stěžovat na ČR v Bruselu.

"Agrární a Potravinářská komora ČR vítá ukončení polsko-českého sporu o diskriminaci polských potravin na českém trhu," uvedla mluvčí obou komor Dana Večeřová. Potravináři se však nicméně obávají, že vzhledem k situaci na evropském potravinovém trhu v důsledku ruských sankcí může dojít k opakování podobných sporů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"České dozorové orgány, tedy Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, patří dlouhodobě k nejlépe fungujícím inspekčním orgánům v celé Evropě," tvrdí Večeřová, podle které obě dozorové organizace každoročně procházejí audity Potravinového a veterinárního úřadu Evropské komise (FVO).

Kde byla technická sůl nevíme

Naopak u polských inspekčních orgánů audit z loňského listopadu a prosince odhalil nedostatky, takže například kontrolu čerstvého mléka podle českých potravinářů označil za slabou.

"Navíc je konstatováno, že přes opakovaná upozornění ze strany kontrolního orgánu (FVO) nebyla polskou stranou učiněná žádná nápravná opatření," řekla Večeřová.

Mluvčí zároveň připomněla i aféru z roku 2012 s technickou solí kterou používala v průběhu několika let řada polských výrobců potravin, aniž by na to polské dozorové orgány přišly. "A navíc, dodnes, ani po opakované urgenci české strany neposkytlo Polsko seznam podniků, ani výrobků, do kterých byla technická sůl přidávána," podotkla.

Míra závažnosti pochybení u polských výrobků je podle českých potravinářů poměrně vysoká. Připomněli dále užití chemikálií v potravinách, zpracování uhynulých zvířat, falšované kakao či marmelády.

"Je tedy zřejmé, že místo napadání českých dozorových orgánů a systému jejich práce, díky které se nedostávají na náš trh výrobky nebezpečné, nejakostní a falšované, by polská strana měla učinit nápravná opatření v oblasti svých dozorových orgánů," uzavřela Večeřová.

Hrozili stížností v Bruselu

Polský ministr zemědělství Marek Sawicki před týdnem odstartoval spor, když v polských médiích hovořil o kontrolách potravin. Pobouřilo jej nařízení, které mělo údajně požadovat bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. Také v narážce na metanolovou kauzu řekl, že na rozdíl od polských potravin český alkohol zabíjel, a že si bude stěžovat u Evropské komise. [celá zpráva] Česká strana možnou diskriminaci polských producentů od počátku popírala.

Český ministr zemědělství Marián Jurečka poté minulou středu Sawickému poslal podklady dokládající to, že inspekční orgány neprověřovaly polské potraviny více než dovoz z jiných zemí.

Sawicki si v pondělí rozpory vysvětlil s Jurečkou během jednání ministrů zemědělství unijní osmadvacítky v Bruselu. Polský ministr po schůzce uvedl, že se na evropskou komisi obracet nebude, a že evropské právo a pravidla jednotného trhu by měla být základem, jak řešit podobné případné spory v budoucnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků