Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Otevřeno jen do 22. Praha zruší výjimku pro desítky restauračních zahrádek

Pražský magistrát zruší u 67 restauračních zahrádek výjimku, která jim umožňovala mít otevřeno i po 22:00. Doposud v centru metropole tuto výjimku mělo 277 zahrádek. Vyplývá to z novely tržního řádu, kterou v pondělí schválili pražští radní. Město vycházelo z návrhu Prahy 1. Radní Jan Chabr (TOP 09) řekl novinářům, že novela zahrnuje také zmírnění pravidel pro farmářské trhy.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Otevřeno jen do 22. Praha zruší výjimku pro desítky restauračních zahrádek

Výjimku buď do 23:00 nebo do půlnoci měly dosud všechny zahrádky v první městské části. Minulé vedení radnice v čele s Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě) mělo v plánu v rámci novely řádu magistrátu navrhnout, aby plošně všechny výjimky zrušil. V lednu byl však Čižinský odvolán a nahradil ho dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN), který řekl, že o případném zrušení výjimky se rozhodne u každé zahrádky zvlášť.

Následně k tomu podle Chabra vznikla na magistrátu pracovní skupina. Výsledkem jejích jednání je schválený seznam zahrádek, kde výjimka přestane platit. „Jednalo se primárně o místa, kde docházelo ke konfliktu nočního života s místními obyvateli,” řekl radní.

Dodal, že například na náplavkách byly všechny výjimky zrušeny a všechny zahrádky budou muset končit ve 22:00.

Radnice Prahy 1 navrhla, aby se výjimky zrušily u 68 podniků. U 60 podniků, umístěných zejména na Václavském a Staroměstském náměstí, má podle návrhu radnice zůstat povolen provoz do půlnoci, zbylé pak mají zavírat ve 23:00.

„Myslím si, že v 99 procentech případů se vyhovělo návrhům Prahy 1,” řekl v pondělí Chabr. Dodal, že původně bylo zvažováno zřízení prodejních míst na Smetanově nábřeží, kde vedení magistrátu před časem omezilo dopravu, ale kvůli nesouhlasu Prahy 1 od toho město ustoupilo.

Další změnou vyplývající z úpravy tržního řádu bude fakt, že farmářské trhy nebudou muset nadále mít všechno zboží od lokálních producentů, ale desetina bude moci být ze zahraničí. Město tím reaguje na kritiku dřívější úpravy, kterou radní schválili v dubnu. Podle Chabra se díky nynější změně budou moci na trzích prodávat například olivové oleje, koření a další zboží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků