Hlavní obsah
Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo

Obří ekologickou zakázku Janota nezruší, obává se arbitráží

Obří státní zakázka na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun se rušit nebude. Vyplývá to z nedělního vyjádření ministra financí Eduarda Janoty v ČT. Podle ministra by totiž v opačném případě stát mohl čelit arbitrážím.

Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo
Obří ekologickou zakázku Janota nezruší, obává se arbitráží

"Snažím se vyhnout arbitrážím a mám na stole posudky dvou renomovaných nezávislých právnických kanceláří. Ty říkají, že kdybych projekt zrušil, tak riziko případných arbitráží tady existuje," uvedl Janota. Zároveň upozornil, že součástí projektu je i možnost, že vláda nabídky nepřijme a projekt usnesením vlády zruší bez rizika vyvolání arbitráže.

Podle informací z tisku se termín uzávěrky tendru posune z 10. června na říjen. V té době by už měla fungovat nová vláda.

Ministerstvo financí vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun.

Kritici soutěže ale tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Odstranění zátěží v jedné zakázce má podle ministerstva financí přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků