Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu s promítaným logem eura Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

O rozdávání nově natištěných peněz lidem ECB neuvažuje

Evropská centrální banka (ECB) je v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Nejedná však o možnosti podpořit ekonomiku a inflaci „vrtulníkovými penězi”, tedy přímou distribucí nově natištěných peněz mezi obyvatele eurozóny. Uvedl to hlavní ekonom ECB Peter Praet, který takovou variantu nedávno naznačil.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu s promítaným logem eura Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
O rozdávání nově natištěných peněz lidem ECB neuvažuje

S možností tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem kdysi přišel známý ekonom Milton Friedman a přirovnal ji ke shazování peněz z vrtulníku.

"Vrtulníkové peníze nejsou na stole, nediskutuje se o nich," řekl ve čtvrtek Praet. Minulý měsíc přitom uvedl, že ECB by o této extrémní formě uvolňování měnové politiky v případě mimořádných okolností teoreticky mohla uvažovat.

"Všechny centrální banky to mohou dělat. Můžete vydávat oběživo a rozdělovat ho lidem. To jsou vrtulníkové peníze," řekl v březnu Praet italskému listu La Repubblica.

"Otázkou je, zda a kdy je vhodné uchýlit se k takovémuto nástroji, který je opravdu extrémní," dodal.

Eurozóna v březnu již druhý měsíc po sobě zůstala v deflaci. Meziroční tempo poklesu spotřebitelských cen nicméně zpomalilo na 0,1 procenta z únorových 0,2 procenta. Vyplývá to z odhadu Eurostatu.

Pimco: Vyvolalo by to hyperinflaci

Přední světový dluhopisový fond Pimco koncem března vyzval centrální banky, aby o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem neuvažovaly. Varoval, že vrtulníkové peníze by mohly vyvolat hyperinflaci.

Pimco upozorňuje, že podle jeho výzkumů byla podobná metoda od konce 18. století použita v 56 případech, od Francie v roce 1795 až po Zimbabwe v roce 2007, a pokaždé měla velmi vážné dopady.

"Při pohledu do minulosti zjistíte, že pokaždé, když to centrální banky jen trochu zkusily, vznikla obrovská inflace," uvedl hlavní správce německého portfolia společnosti Pimco Andrew Bosomworth.

Vrtulníkové peníze by podle Bosomwortha znamenaly "krok do zcela nové fáze měnové politiky vyznačující se obrovským množstvím nejistoty".

Související téma:

Symbol eura před budovou ECB ve Frankfurtu

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

ECB se v březnu rozhodla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně snížením všech svých úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků