Hlavní obsah
Foto: Tomáš Holý, Novinky

Nový odhad: ekonomika ČR příští rok poroste

Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Důvodem je očekávané zlepšení vývoje v zahraničí, zejména v Německu. Dosud úřad počítal pod vlivem schváleného úsporného balíčku s poklesem o 0,5 procenta.

Foto: Tomáš Holý, Novinky
Nový odhad: ekonomika ČR příští rok poroste

Pro letošek MF očekává větší propad ekonomiky, a to o pět procent, informoval ve čtvrtek mluvčí MF Ondřej Jakob.

Bez balíčku by byl růst vyšší, ale jen krátkodobě

Bez rozpočtových úspor by ekonomika podle Jakoba rostla příští rok o 1,1 procenta. "Vliv úsporného balíčku na ekonomický růst tak ponecháváme na mínus 0,8 procenta, dlouhodobě však bude jeho vliv pozitivní," uvedl Jakob.

Zároveň upozornil, že lepší odhad ekonomiky nebude znamenat zvýšení daňových výnosů a tím ani zlepšení ukazatelů státního rozpočtu.

Odhad vývoje HDP je tak pro příští rok stejný jako v červencové prognóze, ale podle MF jde pouze o shodu okolností. "Nová prognóza vycházela především z údajů z počátku října, tedy až po vypracování úsporného balíčku," uvedl Jakob.

Odhad letošního propadu se zhoršil

Ve srovnání s červencem ovšem úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, a to z původního propadu o 4,3 procenta na pětiprocentní pokles.

"Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2009 by se ekonomika měla začít mírně oživovat. Přesto by díky revizi údajů za první čtvrtletí měl roční reálný HDP za celý rok 2009 zaznamenat propad o pět procent," uvádí prognóza.

Kvůli úspornému balíčku zvýšilo ministerstvo pro příští rok odhad inflace. Zatímco v červenci počítalo s její průměrnou mírou v roce 2010 na 1,1 procenta, nyní je to 1,4 procenta.

Odhady ministerstva financí
 20082009 (odhad)2010 (odhad)
HDP2,7 %- 5 %0,3 %
Průměrná míra inflace6,3 %0,9 %1,4 %
Spotřeba domácností (růst)3,4 %0,7 %- 1,3 %
Nezaměstnanost4,4 %6,5 %8,4 %
Zdroj: Predikce MF

"Hlavním faktorem zvýšení predikce průměrné inflace je příspěvek administrativních opatření. Ten bude v roce 2010 formován zejména vládním balíčkem na snížení deficitu státního rozpočtu, jehož celkové dopady do indexu spotřebitelských cen odhadujeme na jeden procentní bod," uvedli analytici MF. Na druhou stranu pak očekávají nižší růst regulovaného nájemného a cen energií.

Česká národní banka podle srpnové prognózy očekává, že ekonomika letos poklesne o 3,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 0,7 procenta. Novou prognózu pak ČNB zveřejní ve čtvrtek 5. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků