Hlavní obsah
Lán řepky olejky. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Niedermayer: EU mění kurz u tradičních biopaliv

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (EP) schválil úpravu národních cílů pro podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě paliv v dopravě – směrnici o jakosti paliv a směrnici o využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Lán řepky olejky. Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Niedermayer: EU mění kurz u tradičních biopaliv

Nová podoba směrnic, kterou by na konci dubna mělo potvrdit plénum EP, zachovává povinnost dosažení 10% podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě paliv v dopravě do roku 2020, ale nově stanoví strop ve výši 7 % pro tradiční biopaliva, tedy biopaliva vyráběná z běžných zemědělských plodin, jako jsou řepka olejná, cukrová řepa, obilniny či brambory.

„Tento limit, který původně Evropská komise navrhla ve výši 5 %, je reakcí na negativní dopady značného rozšíření produkce těchto surovin na zemědělství a ekosystém. Proto musí zbytek představovat pokročilá biopaliva vyrobená z odpadu, slámy či třeba z mořských řas, případně elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o výsledek složitého vyjednávání mezi europoslanci a členskými státy,“ sdělil Právu europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

EP v průběhu vyjednávání s členskými státy podle něho prosadil, aby se do sedmiprocentního stropu pro tradiční biopaliva mohla započítat i biopaliva vyrobená z energetických plodin, jejichž definici Evropská komise zavede prováděcím předpisem. V ČR je podle Niedermayera v současné době spotřeba biopaliv v dopravě na úrovni okolo 6 %, přičemž se jedná prakticky výlučně o tradiční biopaliva.

„Podle stále většího počtu studií podpora tradičních biopaliv, jakkoliv podstatná třeba i z hlediska omezení dovozů energie do EU, přináší více škody než užitku. Hlasování je důkazem, že EU nastoupila cestu postupného utlumování tradičních biopaliv a naopak dává zelenou pokročilým biopalivům, která nezatěžují životní prostředí negativními vedlejšími účinky, či dalším alternativním cestám k dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu a energetické bezpečnosti, jako je podpora elektromobility,“ argumentuje Niedermayer.

Vládní program čeká na souhlas

Česká vláda v říjnu poslala do Bruselu k posouzení a schválení Program podpory biopaliv na období 2015–2020. „Nezdá se přitom, že tento obrat v politice EU vzala na vědomí, neboť program předpokládá pokračování podpory tradičních biopaliv a nezohledňuje posuny v legislativě EU,“ prohlásil europoslanec.

Evropská komise konečné rozhodnutí k českému programu zatím nevydala. „Do doby definitivního schválení směrnic a národního Programu podpory biopaliv by český parlament podle mého názoru měl posečkat s projednáváním a schvalováním novely zákona o spotřební dani, která s daňovou úlevou pro pokročilá biopaliva nepočítá, a proto se již v tuto chvíli jeví jako zastaralá,“ dodal.

Sněmovna minulý týden projednávání novely zákona o spotřebních daních a dalších předpisů, které ze zmíněného programu podpory biopaliv vycházejí, přerušila. Největším oponentem vládního návrhu byl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten návrhu kromě jiného vyčetl i „kolosální střet zájmů“ ministra financí Andreje Babiše (ANO), jehož úřad novelu připravil. Babiš je totiž zároveň vlastníkem největšího tuzemského závodu na zpracování řepky olejné na biopaliva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků