Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky

Nezaměstnanost v Česku klesla na 2,3 procenta. Bez práce nejsou ani starší 50 let

Míra nezaměstnanost v Česku v červenci klesla ze 2,4 na 2,3 procenta. Vyplynulo to z dat, jež ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). ČSÚ sleduje míru nezaměstnanosti ve věkové kategorii od 15 do 64 let.

Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky
Nezaměstnanost v Česku klesla na 2,3 procenta. Bez práce nejsou ani starší 50 let

Míra nezaměstnanosti mezi muži činila dvě procenta, mezi ženami 2,8 procenta.

„Můžeme sledovat pozitivní situaci i u lidí starších 50 let, kde míra zaměstnanosti osob ve věku 50 až 64 let je obdobná jako celková míra zaměstnanosti v produktivním věku,“ dodal ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Nezaměstnanost v Česku je dlouhodobě rekordně nízká. To vede i k tlaku na zvyšování mezd vzhledem k tomu, že sehnat nové zaměstnance je pro firmy stále obtížnější. Zároveň je česká nezaměstnanost podle srovnání Eurostatu nejnižší z celé evropské osmadvacítky.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků