Hlavní obsah
Policista se potýká s demonstrantem v Aténách. Foto: Yiorgos Karahalis, Reuters

Nepokoje v Řecku po žádosti o pomoc v krizi policie rozháněla slzným plynem

V ostré potyčky s policií v pátek přerostla demonstrace v řecké metropoli Aténách na protest proti rozhodnutí tamější vlády požádat o mezinárodní finanční pomoc na pokrytí neúnosných dluhů země. Podle agentury Reuters policisté použili proti asi 2500 manifestantů slzný plyn.

Policista se potýká s demonstrantem v Aténách. Foto: Yiorgos Karahalis, Reuters
Nepokoje v Řecku po žádosti o pomoc v krizi policie rozháněla slzným plynem

"Malá skupina protestujících se pokusila prorazit policejní kordon, který jim bránil v pochodu na kanceláře Evropské unie v Aténách. Policie je rozehnala slzným plynem," sdělil agentuře policejní zdroj, který si nepřál být jmenován.

Nepokoje vypukly poté, co řecký premiér Jorgos Papandreu oznámil v přímém přenosu, že žádá mimo jiné ostatní unijní státy platící eurem a Mezinárodní měnový fond (MMF) o čerpání pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 biliónu Kč). Panují totiž obavy, že vláda bude výměnou za pomoc muset ještě více přitvrdit v úsporách na sociálních dávkách a platech státních zaměstnanců.

Podle agentury AFP mávali demonstranti transparenty s nápisy "Kapitalismus musí zaplatit za krizi", "MMF, odejdi".

Asi 300 lidí se zúčastnilo protestní akce v druhém největším řeckém městě Soluni, kde skupina výtržníků zničila bankomat. Není jasné, zda i tam se demonstranti střetli s policií.

Řecko se nyní potýká s vážnými problémy, do nichž se dostalo kvůli růstu dluhů. Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného počátkem dubna většina obyvatel Řecka považuje vládní plán na snížení rozpočtového deficitu za sociálně nespravedlivý. Asi tři čtvrtiny respondentů jsou toho názoru, že negativní dopady úsporných opatření pocítí hlavně ti nejchudší, podobný podíl dotázaných pak situaci Řecka považuje za špatnou nebo dokonce velmi špatnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků