Hlavní obsah
Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos (vlevo) a řecký ministr ekonomiky George Stathakis. Foto: Yiannis Liakos, ČTK/AP

Němci nevěří řeckým snahám provést reformy

Velká většina Němců nevěří ve vůli Řecka k reformám. Pochybnost ohledně efektivního provedení nových reforem se vyjádřilo 84 procent dotázaných v průzkumu společnosti Forsa pro německý ekonomický deník Handelsblatt, který ve čtvrtek zveřejnil hlavní závěry průzkumu. Většina respondentů se rovněž vyslovila proti třetímu programu pomoci Aténám.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos (vlevo) a řecký ministr ekonomiky George Stathakis. Foto: Yiannis Liakos, ČTK/AP
Němci nevěří řeckým snahám provést reformy

Podle průzkumu provedeném na reprezentativním vzorku 1002 lidí odmítá třetí záchranný program 57 procent Němců a 51 procent jich odmítá postoj Mezinárodního měnového fondu (MMF), který považuje za nezbytné další odpuštění řeckého dluhu, což Berlín odmítá.

V témže průzkumu 47 procent lidí podpořilo postoj německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, jenž se vyslovil pro alespoň dočasný odchod Řecka z eurozóny. To je vnímáno jako tvrdší postoj proti tomu, který zastává německá kancléřka Angela Merkelová. Její přístup, více nakloněný kompromisu, v průzkumu podpořilo 41 procent respondentů.

Řecký parlament jedná o třetím záchranném balíku, který Atény předběžně dojednaly s mezinárodními věřiteli. Jeho celkový objem činí podle agentury Reuters 91,7 miliardy eur (téměř 25 biliónů Kč), přičemž 85,5 miliardy tvoří mezinárodní pomoc a odhadem 6,2 miliardy eur příjmy z prodeje státního majetku do roku 2018.

Hlasovat o nové dohodě by řečtí poslanci mohli v pátek nad ránem. V pátek se také má uskutečnit klíčová schůzka ministrů financí eurozóny. Ministři mají rozhodnout, zda Řecko skutečně splňuje podmínky pro to, aby obdrželo další půjčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků