Hlavní obsah
Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos Foto: Mike Segar, Reuters

Nejbohatším člověkem světa se stal zakladatel Amazonu. Předběhl Gatese

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa. Na tomto postu s majetkem přes 90 miliard dolarů vystřídal zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Informoval o tom ve čtvrtek server finanční televize CNBC.

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos Foto: Mike Segar, Reuters
Nejbohatším člověkem světa se stal zakladatel Amazonu. Předběhl Gatese

CNBC vychází z propočtů na základě růstu ceny akcií Amazonu, podle nichž hodnota Bezosova majetku ve čtvrtek překročila 90 miliard dolarů (dva bilióny korun).

Třiapadesátiletý Bezos vlastní zhruba 17 procent akcií Amazonu. Jejich cena od začátku roku do středečního závěru na newyorské burze vzrostla asi o 40 procent a dnešní obchodování zahájila dalším růstem. Akcie Microsoftu naopak po zahájení obchodování oslabovaly. Podle webu časopisu Forbes, který sleduje hodnotu akcií a majetku nejbohatších lidí světa v reálném čase, měl před pátou hodinou odpoledne Bezos majetek 90,6 miliardy dolarů a Gates 90,1 miliardy.

Nejbohatší lidé světa
MístoJménoMajetek (mld. USD)
FirmaZemě
 1. Jeff Bezos90.6Amazon.com  USA
 2Bill Gates90.1Microsoft
USA 
 3.Amancio Ortega 83.2Zara
Španělsko
 4.Warren Buffett74.3 Berkshire HathawayUSA
 5.Mark Zuckerberg 
72.6
FacebookUSA
 Zdroj: Forbes

Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa, upozorňuje agentura Bloomberg.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Firma zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii. V současnosti cena jejích akcií přesahuje 1000 dolarů, do roku 2000 firma provedla třikrát štěpení akcií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků