Hlavní obsah
Protest v Pačejově na Klatovsku Foto: Pavel Němeček, ČTK

Na Třebíčsku lidé protestovali proti stavbě úložiště radioaktivního odpadu

V lokalitě Horka na Třebíčsku v sobotu protestovalo 200 lidí proti stavbě úložiště radioaktivního odpadu. Protesty se odehrávají i v dalších šesti lokalitách v Česku, kde letos Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hodlá zahájit první etapu průzkumných prací.

Protest v Pačejově na Klatovsku Foto: Pavel Němeček, ČTK
Na Třebíčsku lidé protestovali proti stavbě úložiště radioaktivního odpadu

"Smyslem dnešního pochodu je ukázat, že u nás úložiště radioaktivního odpadu nechceme," řekla Jana Nožičková z pořádajícího spolku Zdravý domov Vysočina.

Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. "Jsem spokojen s tím, že lidé dnes přišli, ale nesouhlas se stavbou úložiště v této lokalitě vyjádřili zásadním způsobem už v referendu," řekl Piňos. V Budišově podle něj proti úložišti v referendu hlasovalo přes 90 procent lidí, v okolních obcích byly výsledky podobné.

SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje lokality Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a také tři místa na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků