Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín. Foto: Jakub Svoboda, Právo

Na prvním bloku Temelína začne pravidelná odstávka

Na prvním bloku jaderné elektrárny Temelín v pátek ve 21.00 hodin začne pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Plánovaná je na 49 dní. Výrobu elektřiny první blok obnoví v závěru srpna, uvedl mluvčí elektrárny Václav Brom. Po skončení odstávky by měl blok pracovat na výkonu 1055 MW, tedy o zhruba 40 MW vyšším než dosud.

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: Jakub Svoboda, Právo
Na prvním bloku Temelína začne pravidelná odstávka

V době odstávky bude v reaktoru vyměněno 36 palivových souborů, tedy čtvrtina. Z bazénu vedle reaktoru bude ve dvou kontejnerech převezeno 38 použitých palivových souborů do skladu použitého paliva v areálu elektrárny, kde obsadí 12. a 13. skladovací pozici z celkové kapacity skladu 152 kontejnerů.

V nejaderné části bude například vyměněn rotor generátoru, odborníci udělají tříletou revizi tří dieselgenerátorů nebo pravidelnou roční kontrolu všech tří nízkotlakých rotorů turbíny.

Po skončení odstávky by měl blok pracovat na výkonu 1055 MW, tedy o zhruba 40 MW vyšším než dosud. „Je to výsledek naší dlouhodobé filozofie zvyšovat bezpečnost, spolehlivost a efektivitu naší elektrárny,“ sdělil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Ročně ČEZ do posílení bezpečnostních a provozních parametrů investuje téměř miliardu korun.

Maximální důraz na bezpečnost

Ještě v létě by tak Temelín mohl být výkonnější o 80 MW a ročně tak vyrobit o 600 000 MWh elektřiny více. „Zvýšené výroby dosáhneme bez toho, že bychom produkovali více odpadu nebo do ovzduší vypustili 200 000 tun CO2 vzniklých spálením 600 000 tun uhlí. Bavíme se tedy pouze o zvyšování účinnosti elektrárny neboli o efektivnějším využití techniky, kterou máme k dispozici. Samozřejmě při maximálním důrazu na bezpečnost,“ dodal Štěpanovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků