Hlavní obsah
Foto: Mapy.cz

Na Přerovsku otevřeli nový úsek dálnice D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve čtvrtek zprovoznilo čtrnáctikilometrový úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Na trase dálnice z Prahy přes Brno a Ostravu dál k polské hranici tak zbývá dokončit poslední úsek.

Foto: Mapy.cz
Na Přerovsku otevřeli nový úsek dálnice D1

Nejstarší dálnice se prodloužila na více než 366 kilometrů. Nově otevřený úsek stál 2,7 miliardy korun, postavila ho Skanska.

„Dobudování uceleného dálničního tahu D1, který spojuje hlavní průmyslové oblasti státu, je klíčové pro zajištění dalšího rozvoje České republiky,” uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

„Zprovozněním úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou jsme se přiblížili k celkovému dokončení D1,” dodal.

Součástí nového úseku z Přerova do Lipníku nad Bečvou jsou tři rozsáhlé mimoúrovňové křižovatky, 24 mostů, sedm kilometrů protihlukových stěn a 19 portálů dopravního značení. Na 14,312 kilometrech dálnice stavebníci položili 230 tisíc metrů čtverečných betonových vozovek, 150 tisíc metrů čtverečných živičných vozovek a 30 kilometrů dálniční kanalizace.

„Postavili jsme také devatenáct portálů dopravního značení s velkoplošnými dopravními značkami a po celé trase vybudovali dálniční SOS systém včetně meteostanic, automatických sčítačů dopravy a kamerového dohledu, instalovali sedm kilometrů protihlukových stěn, pětatřicet kilometrů svodidel a v těsné blízkosti dálnice postavili i čtrnáct nových retenčních a usazovacích nádrží,“ uvedl ředitel projektu Aleš Novák ze společnosti Skanska.

Nedokončený úsek dálnice D1

Foto: Mapy.cz

V tuto chvíli zbývá ještě postavit desetikilometrový úsek z Říkovic na Přerovsku do Přerova.

Mátl věří, že v průběhu roku 2020 bude vydáno stavební povolení. „Zároveň vysoutěžíme zhotovitele, abychom mohli nejpozději v roce 2021 stavbu zahájit,” dodal.

Proti plánované výstavbě se staví některé občanské spolky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků