Hlavní obsah
San Marino Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ministát San Marino potřebuje miliardy na záchranu bank. Uvažuje o půjčce od MMF

San Marino zvažuje, že požádá Mezinárodní měnový fond (MMF) o půjčku 300 miliónů eur (7,7 miliardy korun) na podporu svých bank, které mají problémy kvůli vysokému objemu špatných úvěrů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje.

San Marino Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Ministát San Marino potřebuje miliardy na záchranu bank. Uvažuje o půjčce od MMF

Země s 34 tisíci obyvateli, která leží v italském vnitrozemí, se stále zotavuje z hluboké recese způsobené globální finanční krizí před deseti lety. Její banky jsou zatíženy špatnými dluhy v celkovém objemu 1,7 miliardy eur, což je 117 procent loňského hrubého domácího produktu (HDP), který činil 1,45 miliardy eur.

Mluvčí MMF prohlásil, že fond od úřadů San Marina zatím neobdržel žádnou formální žádost o finanční pomoc. Měnový fond však zemi radí se stabilizací její ekonomiky.

Centrální banka San Marina odhaduje, že zhruba 37 procent všech problematických úvěrů v zemi patří do nejhorší kategorie špatných úvěrů.

Šest bank na 61 kilometrů čtverečních

I když má San Marino rozlohu pouhých 61 kilometrů čtverečních, nachází se tam šest bank, které jsou dědictvím z doby, kdy bylo San Marino diskrétním místem, kam si cizinci, zejména Italové, ukládali své úspory. Stát má jen přes 30 tisíc obyvatel, z tohoto pohledu je pátý nejmenší na světě.

Kromě žádosti o půjčku od MMF se republika také připravuje na snížení platů ve veřejném sektoru a reformu penzijního systému, dodaly zdroje.

"Formální dopis zatím nebyl měnovému fondu odeslán, ale více než rok se vede jednání s institucemi ve Washingtonu o potřebě stabilizovat situaci," řekl jeden ze zdrojů. Podle něj by do konce tohoto roku měla být dokončena žádost o pomoc nebo by dokonce mohl být aktivován asistenční program. Druhý zdroj potvrdil, že vláda směřuje k formální žádosti, avšak zatím nic nerozhodla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků