Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Matce ministra Kocourka přistálo na účtu 16 miliónů, když syn seděl v ČEZ

Společnost Key Investments (KI) měla kromě bývalého sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse i jiné zajímavé klienty. V roce 2008 tato společnost zobchodovala matce ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) 16 miliónů korun.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Matce ministra Kocourka přistálo na účtu 16 miliónů, když syn seděl v ČEZ

Kde peníze tehdy šedesátiletá důchodkyně na cenné papíry vzala, odmítají ministr i Jindřiška Kocourková vysvětlit.

Podle dokumentů, které má k dispozici Mf Dnes, uzavřela Kocourková smlouvu s Key Investments 3. března 2008. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 miliónů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investoval peníze klientů výhradně KI: dluhopisy E Side Property, Sincomu a ústecké firmy Via Chem Group. Pokyn k jejich prodeji dala pak Kocourková po třech měsících. Za další měsíc odešla hotovost 16,14 miliónu korun na její účet u UniCredit Bank, uvádí deník.

List dále upozorňuje, že z dokumentů není jasné, jakým způsobem ministrova matka za dluhopisy předtím zaplatila. Vyplývá z nich jen, že vše přišlo od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku.

Kocourek byl v té době předsedou dozorčí rady ČEZ

Kocourková ani její syn obchod vysvětlovat nechtějí. Ministr nejdříve MfD řekl, že nic komentovat nebude, později po konzultaci s matkou dodal, že jde o "účelové informace zkrachovalé investiční firmy". Na další dotazy neodpověděl, řekl jen, že za dluhopisy matka platila a že šlo o legální rodinné peníze. Z jakých zdrojů mohla 16 miliónů korun získat, odmítl rozebírat, píše list.

Transparency Interntional Kocourka vyzvala, aby původ peněz vysvětlil. "Není možné strčit hlavu do písku a doufat, že celá kauza utichne a bude zapomenuta," uvedla v reakci organizace.

Obchod neobjasnil ani šéf a třetinový vlastník Key Investments Daniel Brzkovský. "Nemohu se vyjádřit a nepamatuji se," reagoval na dotaz MfD.

Ministr Martin Kocourek byl v době, kdy se jeho matka stala klientkou firmy, šéfem dozorčí rady polostátního kolosu ČEZ, který dával Key Investments miliónové zakázky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků