Hlavní obsah
Čínský dělník staví lešení ve městě Nanjing (ilustrační foto) Foto: Sean Yong, Reuters

Manipulátor s kurzem měny? Čína od USA nálepku zatím nedostala

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa neoznačila ve své pravidelné zprávě o měnových praktikách žádného z hlavních obchodních partnerů za manipulátora s kurzem měny. Trump přitom ve své předvolební kampani slíbil, že jakmile nastoupí do úřadu, označí za manipulátora s měnou Čínu.

Čínský dělník staví lešení ve městě Nanjing (ilustrační foto) Foto: Sean Yong, Reuters
Manipulátor s kurzem měny? Čína od USA nálepku zatím nedostala

Zpráva ministerstva financí ponechala Čínu na monitorovacím seznamu kvůli neobvykle vysokému obchodnímu přebytku se Spojenými státy. Na seznamu je také dalších pět obchodních partnerů - Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Německo a Švýcarsko, napsaly agentury AP a Reuters.

Trump již ve středu v rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že Čína za manipulátora označena nebude. Změnu svého postoje podle listu zdůvodnil tím, že Čína již několik měsíců s kurzem své měny nemanipulovala a že označení země za měnového manipulátora by mohlo ohrozit jeho rozhovory s Pekingem ohledně řešení situace kolem Severní Koreje.

Trump během své volební kampaně obviňoval Čínu, že oslabováním své měny „krade“ americká pracovní místa.

Ministerstvo financí ve své zprávě uvádí, že Peking po zhruba desetiletí intervenoval na devizovém trhu, aby snížil hodnotu domácí měny, a zajistil tak exportérům konkurenční výhodu. Zároveň ale upozorňuje, že v poslední době je cíl čínských intervencí opačný, a to zabránit propadu domácí měny.

Ministerstvo podle zprávy přezkoumá měnové praktiky zemí na monitorovacím seznamu a setká se s jejich finančními představiteli, aby zajistilo pokrok při snižování jejich přebytků v obchodování s USA.

„Základním prvkem strategie této vlády je zajistit, aby američtí pracovníci a podniky měli rovné podmínky v mezinárodní konkurenci,“ uvedl ministr financí Steven Mnuchin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků