Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Krátkodobé pronájmy má řešit zákon

Krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím internetových zprostředkovatelů je podle pražských senátorů třeba regulovat jedním zákonem, ne dílčími novelami, které by v důsledku mohly být nevymahatelné.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Krátkodobé pronájmy má řešit zákon

Senátoři proto připravují návrh, který by definoval práva a povinnosti zprostředkovatelů pronájmu typu Airbnb a zároveň posílil roli měst. Senátoři to včera uvedli po jednání se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a pražských městských částí.

„Vznikají různé novely, například živnostenského zákona. Dílčí novelizace mohou vést tomu, že právo bude nevymahatelné,“ uvedl senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Sám před měsícem představil návrh zákona, podle něhož by obce měly dostat možnost služby typu Airbnb regulovat vyhláškou. Podobný cíl má novela živnostenského zákona, kterou připravil pražský magistrát.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) počátkem července uvedla, že místo nových regulací by bylo lepší zajistit vymahatelnost platných předpisů. Zásadní podle Dostálové bude definovat byt pro ubytovací služby, a tím službu jasně odlišit od běžného dlouhodobého pronájmu.

Dílčí novelizace mohou vést tomu, že právo bude nevymahatelné
Marek Hilšer, senátor

Návrh novely živnostenského zákona poslalo do Sněmovny hlavní město, zákon má obcím dovolovat regulaci krátkodobých ubytovacích služeb. „Naše představa je taková, že by obce mohly rozhodnout například o maximálním množství lidí ubytovaných v jednom bytě, počtu dní v roce, kdy půjde tento byznys provozovat, nebo o období, kdy bude ubytování tohoto typu zakázáno,“ argumentovala radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly, STAN).

I senátní návrh by podle Renaty Chmelové z klubu KDUČSL, která je starostkou Prahy 10, měl posílit roli obcí a stanovit práva a povinnosti provozovatelů ubytovacích platforem tak, aby byla zajištěna férovost v porovnání s hoteliéry, kteří musí splňovat požadavky na ubytovací služby.

„V Praze už nejde o sdílenou ekonomiku, ale o šedou,“ uvedla Chmelová na adresu poskytovatelů krátkodobých pronájmů. Podle Davida Smoljaka z klubu Starostů se původní myšlenka přetvořila v byznys, kdy byty nabízejí i velcí investoři.

Vedle Airbnb působí na českém trhu Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

Podle městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) bylo v roce 2018 z celkem 650 tisíc bytů v metropoli přes ubytovací platformy nabízeno 11,5 tisíce. V Josefově, na Malé Straně a na Novém Městě podíl převyšoval deset procent, na Starém Městě dokonce 20 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků