Hlavní obsah
Děti si užily běhy na 250 a 500m, dospělý na 2 a 5 km, kde se mohl každý nechat obarvit do modra dle chuti. Foto: Public Eye s.r.o.

Koláček a Otava prodali Karbon Invest za asi deset miliard

Největší českou černouhelnou společnost OKD ovládne kyperská investiční společnost RPG Industries. Ta koupila prostřednictvím dceřiné společnosti Charles Capital, jejímž jediným vlastníkem je finančník Zdeněk Bakala, majoritní podíl v hlavním akcionáři OKD, firmě Karbon Invest.

Děti si užily běhy na 250 a 500m, dospělý na 2 a 5 km, kde se mohl každý nechat obarvit do modra dle chuti. Foto: Public Eye s.r.o.
Koláček a Otava prodali Karbon Invest za asi deset miliard

"Prostřednictvím firmy Charles Capital jsme koupili více než dvoutřetinový akciový podíl v Karbon Investu," řekl na včerejší tiskové konferenci Bakala, který spolu s londýnským fondem Crossroads ovládá RPG Industries.

Výsledná cena transakce nebyla oznámena, ale odhaduje se zhruba na 10 miliard korun. Podle dobře informovaného zdroje mělo jít o stovky miliónů eur.

Rozhodnutí vstoupit do skupiny Karbon Invest Bakala zdůvodnil tím, že se po květnovém vstupu do EU otevřely českým podnikům nové obchodní příležitosti. "V posledních měsících také dochází ke strmému nárůstu cen na komoditních trzích hlavně v oblasti energetických komodit," uvedl.

Cenu za akcie Karbon Investu však Bakala odmítl zveřejnit. Uvedl pouze, že společnost koupila část podílů Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří Karbon Invest ovládali. Oba ve firmě zůstávají.

"Dohody byly zatím takové, že Petr Otava zůstává v Metalimexu a bude mít jako dosud na starosti obchodní strategii a bude i v představenstvu Karbon Investu. Viktor Koláček by měl být předsedou dozorčí rady v KI a měl by mít na starosti privatizaci polských dolů," uvedl Otava. Oba muži jsou stále stíhání pro podezření, že jejich firma nevýhodnými smlouvami poškodila OKD.

RPG firmu zřejmě dál prodá

Ani RPG Industries však nemusí být konečným vlastníkem dolů, o ty se již dříve ucházely další velké domácí i zahraničních finanční skupiny. Eminentní zájem na koupi dolů měla finanční skupina Penta.

"Penta situaci okolo OKD průběžně monitoruje a oznámenou změnu vlastnických vztahů bude analyzovat," řekl Právu bez bližších podrobností mediální zástupce Penty Finance Pavel Novák.

Další velká finanční skupina působící na českém investičním trhu J&T se podle svého mluvčího Petra Málka k žádným probíhajícím obchodům zásadně nevyjadřuje.

Přípravy prodeje podle Bakaly probíhaly déle než jeden rok. Vláda, která získala minulý týden za menšinový 46procentní podíl v OKD od Karbon Investu 4,1 miliardy korun, však o plánované změně majitele Karbonu nevěděla. "Vláda nebyla o jednáních o vstupu RPG Industries informována," řekl Otava. Karbon Invest nyní vlastní asi 96 procent akcií OKD.

Propouštět se nebude

RPG Industries nehodlá skupinu Karbon Invest restrukturalizovat ani v OKD, které je s téměř 17 tisíci zaměstnanci největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, propouštět. "Nemáme plány redukovat počty zaměstnanců a v nejbližší době to ani není zapotřebí. Karbon je finančně úspěšná skupina a nevstoupili jsme do ní s účelem ji rozdělit či rozprodat," uvedl Bakala. Do skupiny Karbon invest patří mimo jiné i Metalimex, kde Karbon vlastní 97,7 procenta akcií, Českomoravské doly, kde ovládá 80,2 procenta akcií a Kovona Karviná.

Celkový obrat skupiny činí asi 50 miliard korun ročně. Skupina OKD, kam patří například stavební firma VOKD, má celkem 30 tisíc zaměstnanců a vlastní 46 tisíc bytů.

Investice RPG Industries má být dlouhodobá. "Nemáme v současnosti vypracovaný ani plán případného odchodu z Karbonu, ani tento plán nepřipravujeme. Obor, ve kterém Karbon podniká, je totiž velmi perspektivní," dodal Bakala.

Měnit se nemá ani manažerský tým. "Jedná se o stabilní tým, který skupinu dlouhodobě kvalitně řídí a bude ji řídit i nadále," uvedl Bakala.

Cílem jsou doly v Polsku

RPG Industries se prostřednictvím OKD hodlá účastnit privatizace polských dolů. Zájem mají zejména o polské černouhelné společnosti. "Chtěli bychom získat dva doly, které ročně těží celkem 17 miliónů tun černého koksovatelného uhlí. Jsou to akciové společnosti Budryk a Jastrzebska spolka wenglova," uvedl Otava.

Samotné OKD přitom těží kolem 11 miliónů tun uhlí ročně. Příprava privatizace v Polsku by měla být hotova do konce letošního roku, samotný prodej by měl nastat v průběhu roku 2005.

Akcie mají být staženy z trhu

Akcie OKD a Českomoravských dolů včera vystoupaly na rekordní hodnoty. Dopoledne akcie OKD výrazně stouply a obchodovaly se i za 450 korun, což bylo v porovnání s pondělním kursem bezmála o deset procent více. Za celý den OKD přidala 4,75 procenta na 430 Kč a Českomoravské doly dokonce 8,12 procenta na 330 korun

Obě těžební firmy tak patří v posledních letech ke zlatým dolům domácího kapitálového trhu. Akcie OKD ještě před dvěma lety stály jen sto korun a ČMD byly ještě o třicet korun levnější.

RPG Industries však počítá s tím, že akcie z trhu stáhne. "Již připravujeme nabídku akcionářům nabídku na odkupy akcií, v dlouhodobém horizontu je velmi pravděpodobné jejich stažení z trhu," uvedl Bakala.

Na koupi podílu v OKD získal Karbon Invest od státu exkluzivitu loni na podzim. Firma nejprve nabídla za minoritní podíl 1,2 miliardy korun, po dalším vyjednávání pak o miliardu více. Předchozí vláda Vladimíra Špidly v březnu schválila prodej 46procentního podílu za 2,25 miliardy, transakci ale následně nepovolil antimonopolní úřad. Cenu považoval za nízkou, podle něj obsahovala veřejnou podporu. Karbon Invest cenu poté zvýšil na 3,4 miliardy a posléze až na 4,1 miliardy korun.

Co patří do skupiny Karbon Invest

:: OKD

:: Metalimex

:: Českomoravské doly 

:: Kovona Karviná.

V průběhu roku o koupi akcií OKD projevovala zájem i slovensko-česká finanční skupina Penta, ministři však tvrdili, že její nabídky jsou mimo exkluzivitu Karbonu. Penta ale své nabídky zvyšovala až na konečné čtyři miliardy, které měly nakonec vliv i na konečnou cenu Karbonu. Vláda nevýhodný prodej mimo jiné odůvodňovala tím, že cena není úplně nejdůležitější, a investor se zavázal k podpoře kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků