Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Kalousek: novomanželské půjčky jen pro sezdané páry

Za poněkud předčasný a nepříliš šťastný považuje šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek ohlášený start projektu "novomanželských půjček" z úst ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka. Podle něj by na půjčky až 300 tisíc korun měly dosáhnout všechny mladé páry, které žijí ve společné domácnosti i samoživitelé.

Foto: Jitka Sobotková
Kalousek: novomanželské půjčky jen pro sezdané páry

"O podmínkách půjček nás teprve čeká vážná debata," řekl Kalousek Právu.

Tyto půjčky by měly být velmi levné. Splácet by se měly až dvacet let, a to s pouze dvouprocentním úrokem. Měsíční splátka by v takovém případě vyšla na 1500 až 2000 korun. Mladí by mohli půjčky využít na pořízení nového, tak i staršího bydlení. 

Politikům z KDU-ČSL se nelíbí ani podle nich příliš široké rozpětí celého projektu. "Chci jenom připomenout, že v programovém prohlášení vlády jsou uvedeny novomanželské půjčky, a nikoliv nemanželské půjčky," podotkl Kalousek. Podle něj nejde ani tak o to dostat s pomocí tohoto nástroje víc mladých a nesezdaných lidí před oltář, šéf lidovců se obává spíše nemalých technických problémů spojených s poskytováním těchto půjček, a to včetně možnosti jejich zneužití.

V první fázi by měl půjčky mladým poskytovat přímo Státní fond rozvoje bydlení, a to až do celkové částky jeden a půl miliardy korun. Peníze by podle propočtů MMR stačily asi pro pět tisíc žadatelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků