Hlavní obsah
Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček Foto: Petr Horník, Právo

Jedna z největších tiskáren jde do insolvence. Stěžuje si na postup finanční správy

Tiskárna Europrint na sebe vyhlásila insolvenci, důvodem jsou podle firmy zajišťovací příkazy Finanční správy ČR. Společnost, která zaměstnává 350 lidí, to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Firma, která čelí zajišťovacím a exekučním příkazům za zhruba 386 miliónů Kč, postup správy označila za likvidační.

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček Foto: Petr Horník, Právo
Jedna z největších tiskáren jde do insolvence. Stěžuje si na postup finanční správy

„K vyhlášení insolvence nás dovedl likvidační postup finanční správy, kdy na nás byly uvaleny zajišťovací příkazy a exekuční příkazy na částku převyšující hodnotu 386 miliónů korun. Jsme přesvědčení, že zajišťovací příkazy byly neoprávněné, stejně jako následný postup finanční správy,” uvedl generální ředitel Europrint Petr Litvan.

Finanční správa si podle firmy v květnu 2016 v rámci zajišťovacích příkazů nárokovala 260 miliónů korun, a to kvůli údajnému podvodu na DPH dodavatele Eurprintu. „Podvod nejen že nebyl dodnes prokázán, ale dle sdělení Finanční správy se ani netýkal plnění poskytnutých tímto dodavatelem Eurprintu,” uvedla firma.

Finanční správa na žádost o reakci uvedla, že se ke konkrétním případům jednotlivých firem nemůže ze zákona vyjadřovat.

Europrint si kvůli příkazům vzal u banky úvěr 260 miliónů korun. Následně správa podle firmy letos v červenci začala exekučně vymáhat penále k dani za zhruba 52 miliónů korun. V srpnu následovalo další vymáhání úroků z prodlení za zhruba 74 miliónů korun.

„Návrhy na odklad či splátkování vymáhaných částek příslušenství daně byly správcem daně zamítnuty,” uvedla společnost. Finanční správa si chybějící peníze vybrala tak, že Europrintu odepřela nárok na odpočet DPH na vstupu u zboží, kterého se podvod netýkal, a to za tři roky zpět.

Zajišťovací příkazy a kauza FAU

Europrint je největší polygrafickou společností na českém trhu. Obrat má každoročně zhruba miliardu korun. Mezi nejvýznamnější klienty společnosti patří vydavatelské domy Vltava Labe Media, Czech News Center nebo Mladá Fronta.

Finanční správa v poslední době čelí nařčení, že zajišťovací příkazy příliš využívá a likviduje tak i poctivé podnikatele. V posledních dnech se o zajišťovacích příkazech začalo mluvit v souvislosti s opavskou společností FAU.

Finanční správa čelí podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat. Firma loni skončila v insolvenci a později v konkurzu. Existuje i podezření, že správa jednala na pokyn exministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten to popírá, stejně jako generální ředitel finanční správy Martin Janeček.

FAU nyní požaduje po finanční správě vydání 92 miliónů korun. Jde o peníze, které jí stát v exekučním řízení před časem zabavil. Soud pak zajišťovací příkazy zrušil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků