Hlavní obsah
Souprava vozů Raj v čele s Brejlovcem. Foto: Vítězslav Kocman

Izrael možná koupí české letouny L-159

Aero Vodochody by mohlo prodat své letouny L-159 do Izraele. Na podzim přijedou do ČR experti, kteří si letouny prohlédnou. Izrael se chystá modernizovat své letectvo a právě české letouny by se mu mohly hodit. Nechce však koupit bitevník L-159 Alca, který se armáda stále snaží prodat do zahraničí, ale jen cvičné dvoumístné letadlo L-159B.

Souprava vozů Raj v čele s Brejlovcem. Foto: Vítězslav Kocman
Izrael možná koupí české letouny L-159

Zájem Izraele o letouny potvrdil český velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský.

Mluvčí Aera Vítězslav Kulich nechtěl případný izraelský zájem o systém L-159 komentovat. O moderní cvičný stroj se podle dostupných informací zajímá například i egyptské letectvo.

V jeho případě ale musí česká strana vyřešit požadavek na vrácení nepříliš úspěšných strojů L-59, které egyptské letectvo začalo používat v polovině 90. let.

O Alcu Izrael zájem nemá

"Izraelská strana má v úmyslu se na to letadlo podívat, protože bude brzy modernizovat své výcvikové letectvo," řekl Žantovský.

Doplnil, že vojenské letectvo židovského státu by případně mělo zájem jen o dvoumístnou cvičnou verzi, nikoliv o lehký bitevník L-159 Alca. Těch má česká armáda několik desítek přebytečných kusů a zatím neúspěšně se je snaží prodat do zahraničí.

O izraelském zájmu o české stroje poprvé hovořil v úterý ministr zahraničí Cyril Svoboda po setkání se svým izraelským protějškem Silvanem Šalomem. "Je možné, že se prodej zrealizuje," řekl Svoboda.

L-159 zatím odebírá jen česká armáda

Mezi zákazníky ale mají podle představ managementu Aera patřit i země ze střední a východní Evropy. V souvislosti s pokusy o prodej systému L-159 se hovořilo také o Řecku.

Své stroje lidé z Vodochod intenzivně nabízeli například Indii, která ale nakonec dala přednost britským konkurenčním letadlům Hawk.

Jediným zákazníkem Aera tak zůstává česká armáda. Ta objednala 72 jednomístných bitevníků, jeden však havaroval. Nyní však hodlá provozovat jen 24 z nich a ostatních se chce zbavit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků