Hlavní obsah

Hyundai se v Nošovicích chystá spustit výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku již brzy spustí výrobu. V pátek požádala stavební úřad o finální povolení provozu pro energocentrum a převodovkárnu, v nejbližších dnech podá žádost i pro ostatní provozy. Výrobu aut pro evropský trh plánuje nošovická automobilka, za předpokladu získání povolení, spustit podle informací Práva 3. listopadu.

Hyundai se v Nošovicích chystá spustit výrobu

„Máme tady už žádost o povolení provozu pro energocentrum a převodovkárnu. Ve druhé polovině příštího týdne, zřejmě ve čtvrtek, tam budeme mít závěrečnou kontrolní prohlídku,“ řekl Právu v pátek vedoucí Stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich s tím, že tentýž den lze očekávat rozhodnutí.

„Pokud při závěrečné prohlídce konstatujeme, že zkušebnímu provozu nic nebrání a napíšeme to takto do protokolu, tím pádem provoz vlastně začíná,“ doplnil.

„V momentě, kdy budeme mít rozhodnutí, spustíme výrobu převodovek. Než zahájíme výrobu aut, celá naše produkce převodovek půjde do sesterské automobilky Kia v Žilině, kam se zatím musejí převodovky dovážet z Koreje,“ uvedl na dotaz Práva mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Petr Vaněk s tím, že po spuštění výroby aut v nošovickém závodě bude část produkce převodovek používána do vozů Hyundai a část bude směřovat do Žiliny.

Do konce letošního roku bude v Nošovicích vyrobeno 35 tisíc převodovek, následně bude kapacita převodovkárny kopírovat objem výroby v závodech Kia a Hyundai.

Vyrábět se budou vozy i30

HMMC podle Vaňka v nejbližších dnech požádá stavební úřad také o povolení výroby v ostatních provozech. „Chystáme to tak, abychom začátkem listopadu mohli spustit výrobu aut,“ řekl.

V první fázi se budou v Nošovicích vyrábět vozy Hyundai i30. Letos jich automobilka podle Vaňka pro evropský trh vyrobí zhruba 18 tisíc, z toho přibližně 500 aut bude pro zákazníky v Česku. „Tato čísla jsou podložena objednávkami,“ řekl.

Stavba prvního evropského výrobního závodu Hyundai začala loni v březnu. Během výstavby hal společnost HMMC několikrát postupovala v rozporu s původními stavebními povoleními, když změnila parametry objektů, aniž čekala na souhlas stavebního úřadu. Změny nejprve fakticky provedla a teprve pak požádala o dodatečné povolení. Stavební úřad v Dobré za to HMMC uložil miliónové pokuty a stavby dodatečně povolil. Do konce letošního srpna investice Hyundai v Nošovicích dosáhla 633,1 mil. eur (téměř 16 miliard korun).

Automobilka nyní zaměstnává 1750 lidí a do konce roku chce personální stav zvýšit na více než dva tisíce zaměstnanců. V první fázi bude nošovický závod s 2750 zaměstnanci vyrábět 200 tisíc vozů ročně. V roce 2011 pak bude zaměstnávat přibližně 3400 lidí a roční výrobní kapacita plánuje zvednout na 300 tisíc aut.

Korejská investice v Nošovicích má celkem dosáhnout 1,12 miliard eur, tedy přes 28 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků