Hlavní obsah
Růst HDP ve vybraných zemích EU Foto: Martin Havelka, Novinky

Hospodářský růst EU zpomalil na 1,4 procenta

Průměrný meziroční růst ekonomik 28 zemí Evropské unie ve druhém čtvrtletí zpomalil na 1,4 procenta z 1,6 procenta v prvním kvartále. V Itálii HDP dokonce kleslo. Česko se s růstem 2,7 procenta řadí nad průměr, zaostává ale za Polskem či Maďarskem. Vyplývá to z dat, která v pátek vydal Eurostat.

Růst HDP ve vybraných zemích EU Foto: Martin Havelka, Novinky
Hospodářský růst EU zpomalil na 1,4 procenta

V Itálii HDP meziročně kleslo o desetinu, v Německu rostlo o slabých 0,4 procenta. Ze zemí EU si nejlépe vedlo Maďarsko s růstem o 5,2 procenta. Teoreticky by jej mohlo překonat Irsko, které za druhý kvartál nedodalo data, v tom předchozím rostlo o více než šest procent.

Polsko rostlo o 4,2 procenta a Slovensko o 2,6 procenta, tedy o desetinu pomaleji než Česko. Údaje Eurostatu se kvůli metodice výjimečně odchylují od dat národních statistických úřadů, například ten slovenský v srpnu odhadl růst v druhém kvartálu jen na 1,9 procenta.

ECB chystá podporu

Ekonomika Velké Británie, která se složitě snaží Unii opustit, rostla o 1,2 procenta. Stejným tempem rostly v průměru také ekonomiky 19 zemí eurozóny, oproti předchozímu čtvrtletí šlo o zpomalení o desetinu bodu.

Vedení Evropské centrální banky (ECB) kvůli zpomalování hospodářského růstu hodlá podpořit ekonomiku eurozóny dalšími podpůrnými opatřeními. ECB v srpnu uvedla, že nový soubor opatření by mohl přinést další snížení úroků či nové nákupy dluhopisů. Tomuto postupu se nebrání ani Christine Lagardeová (současná ředitelka Mezinárodního měnového fondu), která by se šéfkou centrální banky měla stát od listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků