Hlavní obsah
Ministr financí a vicepremiér Rusnokovy Vlády Jan Fischer Foto: Petr Hloušek, Právo

Fischer navrhuje rozpočet se schodkem 110 miliard korun

První návrh státního rozpočtu z dílny ministra financí Jana Fischera počítá pro příští rok se schodkem 110 miliard korun. Napsaly to v pondělí Lidové noviny (LN). Proti letošku návrh počítá s omezením výdajů pro resort dopravy a školství, víc peněz by naopak měly dostat resorty zemědělství a průmyslu.

Ministr financí a vicepremiér Rusnokovy Vlády Jan Fischer Foto: Petr Hloušek, Právo
Fischer navrhuje rozpočet se schodkem 110 miliard korun

Návrh rozpočtu bude projednávat úřednická vláda Jiřího Rusnoka a výrazně ho mohou upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb.

Schodek 110 miliard korun je o pět miliard korun vyšší, než pro příští rok v červnu chystala předchozí vláda Petra Nečase. Ministerstvo financí totiž ve svém červencovém výhledu snížilo odhad růstu HDP v příštím roce a očekává také nižší příjmy z fondů Evropské unie.

V dalších letech ještě větší schodek

V letech 2015 a 2016 počítá návrh Fischerova úřadu s rozpočtovým deficitem 120 miliard korun, píšou LN. To by mělo udržet podíl schodku na hrubém domácím produktu pod třemi procenty, ale je to o 15 miliard korun větší deficit než plánovala Nečasova vláda.

Výdaje na dopravu by se podle návrhu měly proti letošku snížit o deset miliard korun a na školství klesnout o pět miliard korun. Premiér Rusnok přitom řekl poslancům, když žádal o vyslovení důvěry pro svou vládu, že počítá s posílením investic do vzdělání, vědy, výzkumu a dopravní infrastruktury.

Naopak rozpočtové výdaje na zemědělství by měly příští rok stoupnout o 5,6 miliardy korun a na průmysl a obchod vzrůst o 3,9 miliardy Kč.

Související témata

Jan Fischer

Foto: Jan Handrejch, Právo

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Vláda musí návrh rozpočtu odeslat do Sněmovny do konce září. Ta je nyní rozpuštěná a nová dolní parlamentní komora se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků