Hlavní obsah
Expremiér Petr Nečas. Foto: Milan Malíček, Právo

Expremiér Nečas chce Ištvanův konec

Expremiér Petr Nečas vyzval k odejmutí kauzy kolem údajného uplácení bývalých poslanců ODS Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Reagoval tak na úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu, který rozhodl o propuštění Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy z vazby. Podle Nečase by olomoučtí státní zástupci Ivo Ištvan a Rostislav Bajger měli rezignovat.

Expremiér Petr Nečas. Foto: Milan Malíček, Právo
Expremiér Nečas chce Ištvanův konec

Bývalý předseda vlády podle ČTK chce, aby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman celou kauzu okolo údajného uplácení exposlanců ODS odebral Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. To vyšetřování dozoruje.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzují má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces. Celá kauza musí být rozhodnutím nejvyššího státního zástupce okamžitě odejmuta Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které není schopno postupovat objektivně, uvedl Petr Nečas v prohlášení, ve kterém odkazoval na svůj páteční výslech na policii. [celá zpráva]

Nečas také požaduje, aby nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová okamžitě podala návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

Nejvyšší soud v úterý rozhodl, že někdejší poslanci ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr by měli být propuštěni z vazby a mělo by být zastaveno i jejich trestní stíhání. Podle soudu je při vyjednávání o funkcích výměnou za složení mandátů kryla poslanecká imunita. Totéž se nejspíš vztahuje i na bývalého poslance ODS Ivana Fuksu. [celá zpráva]

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagoval s tím, že obvinění exposlanci budou z vazby propuštěni. Podle Ištvana to ale nutně neznamená, že jejich stíhání končí.

Ištvanovu hlavu chce i Benda

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v úterý večer také řekl, že očekává rezignaci olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana. Uvedl, že jde o kauzu, kde si „parta nějakých olomouckých zástupců vymyslí kvazikorupci“.

Podle Bendova názoru dohoda s poslanci o podpoře korupcí nebyla. „Za tento puč musí nést někdo zodpovědnost,“ uvedl Marek Benda ve vysílání ČT24. Olomoucké státní zastupitelství prý není schopné prokázat korupci v případu, kdy trojice bývalých zákonodárců měla přijmout posty ve státních firmách za to, že nepotopí vládu při klíčovém hlasování ve Sněmovně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků