Hlavní obsah
Dvě letadla společnosti Lufthgansa na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: Dedert Arne, ČTK

Evropská komise schválila německou pomoc pro Lufthansu

Evropská komise (EK) ve čtvrtek definitivně schválila pomoc německé vlády letecké společnosti Lufthansa. Informoval o tom server týdeníku Die Zeit. Firma ale musí splnit řadu podmínek, aby státní podpora nevedla k narušení konkurenčního prostředí.

Dvě letadla společnosti Lufthgansa na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: Dedert Arne, ČTK
Evropská komise schválila německou pomoc pro Lufthansu

EK schválila přímou pomoc přesahující šest miliard eur (160 miliard korun), oznámila ve čtvrtek viceprezidentka Komise a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Lufthansa se mimo jiné se musí vzdát části startovacích a přistávacích práv na letištích ve Frankfurtu a v Mnichově ve prospěch konkurentů, dále bude mít zakázáno vyplácet si dividendy a také se pro ni výrazně omezí možnost převzít konkurenční společnosti.

Celková výše vládního balíčku na záchranu aerolinek je devět miliard eur (240 miliard korun). Pokud dohodu schválí ještě valná hromada akcionářů, stát získá v Lufthanse 20procentní podíl.

Společnost v rámci restrukturalizace zruší celkem 22 tisíc plných úvazků, což odpovídá propuštění zhruba 26 tisíc zaměstnanců.

Ze 137 tisíc zaměstnanců Lufthansy přitom už teď 87 tisíc funguje v režimu takzvaného kurzarbeitu, kdy na větší část jejich mzdy přispívá stát, aby je společnost nemusela propouštět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků