Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Hannibal Hanschke/Files, Reuters

Eurozóna se nečekaně vrátila do deflace

Eurozóna se v únoru nečekaně vrátila do deflace. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,2 procenta, a zaznamenaly tak první pokles od loňského září. Dolů je tlačily ceny energií. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Ilustrační foto Foto: Hannibal Hanschke/Files, Reuters
Eurozóna se nečekaně vrátila do deflace

Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční inflace v zemích eura po lednovém zrychlení na 0,3 procenta v únoru zpomalí na nulu.

K propadu přispěly ceny energií, které se meziročně snížily o osm procent. Ve všech ostatních kategoriích ceny mírně stouply. Největší nárůst nastal ve službách, kde se ceny meziročně zvýšily o jedno procento.

Data by podle analytiků mohla znamenat další tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby příští týden opět uvolnila svou měnovou politiku. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

Související témata:

Ilustrační foto

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Sídlo Evropské centrální banky

Foto: Alex Grimm, Reuters

ECB od loňského března pumpuje do finančního systému pomocí nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv asi 60 miliard eur (přes 1,6 biliónu Kč) měsíčně. Hlavní refinanční sazbu ECB drží na minimu 0,05 procenta a depozitní sazbu v lednu snížila hlouběji do záporného pásma, aby banky motivovala ke zvýšení úvěrové aktivity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků