Hlavní obsah
Eurokomisař Michel Barnier Foto: Kacper Pempel, Reuters

Eurokomisař apeluje na prosazení bankovní unie

Eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier z Francie chce vidět politickou vůli, která by prosadila bankovní unii. Barnier to řekl v rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times (FT), kde se také postavil za myšlenku, aby měli bankéři stanoven maximální limit pro odměny.

Eurokomisař Michel Barnier Foto: Kacper Pempel, Reuters
Eurokomisař apeluje na prosazení bankovní unie

„Nadešel čas učinit rozhodnutí. Musíme splnit nejzazší termín, který stanovili šéfové vlád. Potřebujeme politické rozhodnutí, a toho je možné dosáhnout,“ podotkl Barnier.

Komisař o vyhlídkách bankovní unie hovořil jen pár dnů před schůzkou ministrů financí EU. Ti otestují, jak moc je pravděpodobné, že se pravidla bankovní unie podaří dojednat ještě do konce letošního roku. Barnier řekl, že je třeba ujistit trhy, které jsou teď podle něj křehké.

Někteří vyjednávači zapojení do rozhovorů kolem navrhované bankovní unie očekávají, že pravidla fungování se do konce roku dojednat nepodaří. Svědčí o tom například i fakt, že jednání na toto téma se už v minulých týdnech začala zadrhávat.

Barnier zároveň navrhl, jak řešit ožehavou otázku platů bankéřů. Řešit se to podle něj dá nastavením maximálního stropu, se kterým by se ale dalo hýbat. Stanoveno by ovšem bylo určité pásmo a v jeho rámci by o konkrétním stropu rozhodovali akcionáři.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků