Hlavní obsah
Ocelárna Chongqing Iron and Steel plant v čínském městě Čchung-čching. Foto: Damir Sagolj, Reuters

EU uvalila cla na ocelová kola z Číny a vyšetřuje dovoz i z Indonésie

Evropská unie (EU) uvalila dočasná antidumpingová cla ve výši do 66 procent na dovoz ocelových kol z Číny, oznámila ve čtvrtek Evropská komise (EK). Komise Číňany podezírá, že kola prodávají za podnákladové ceny. Zároveň bylo zahájeno antidumpingové vyšetřování dovozu ocele z Číny a Indonésie.

Ocelárna Chongqing Iron and Steel plant v čínském městě Čchung-čching. Foto: Damir Sagolj, Reuters
EU uvalila cla na ocelová kola z Číny a vyšetřuje dovoz i z Indonésie

Zástupci evropského průmyslu Čínu a Indonésii obviňují, že trh zaplavuje levnou subvencovanou ocelí, uvedla agentura Reuters. Právě v reakci na toto obvinění EK zahájila vyšetřování.

Provizorní cla na ocelová kola pro motorová vozidla EK uvalila nezávisle na tomto vyšetřování.

„Dočasná opatření by měla být uvalena, aby se zabránilo dalšímu poškozování průmyslu unie podnákladovými dovozy,“ uvedla komise.

„Pokud chce Čína subvencovat svoje exporty do EU a zlevňovat tak zboží, které my si kupujeme, neměli bychom jí v tom bránit. Hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere,” sdělil Novinkám ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

„EU by měla jít ostatním obchodním blokům a celému světu příkladem, měla by zrušit svůj celní sazebník a přestat s nápady na 'strategická cla', která jenom zdražují život evropským spotřebitelům a chudým exportérům po světě znemožňují živobytí,” dodal.

Podle údajů komise se tržní podíl čínských subjektů v EU od roku 2015 zdvojnásobil.

Už v červenci Peking zavedl antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie v rozmezí 18 až 103 procent.

Evropská unie využívá ochranářská opatření v nebývalé míře ve snaze bránit se dovozu dotovaných ocelářských výrobků ze třetích zemí. Jde celkem o desítky opatření, z nichž výrazná část míří na výrobky původem z Číny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků