Hlavní obsah
Tak vypadal včera navečer důl Turów, o který vede spor mezi Českem a Polskem. Foto: David W. Černý, Reuters

Elektrárna Turów má poruchu. Není stavěná na uhlí z vlastního dolu

Nový blok polské elektrárny Turów, který stál více než čtyři miliardy zlotých (22 miliard Kč) musel být po měsíci odstaven. Má poruchu, protože není přizpůsobený uhlí z dolu u elektrárny. Teď se ukazuje, že chyby se staly jak při projektování, tak při spouštění elektrárny, píše Gazeta Wyborcza. O pokračování těžby hnědého uhlí v dolu Turów vedou Polsko a Česko při.

Tak vypadal včera navečer důl Turów, o který vede spor mezi Českem a Polskem. Foto: David W. Černý, Reuters
Elektrárna Turów má poruchu. Není stavěná na uhlí z vlastního dolu

Blok je mimo provoz od 19. června. Nyní se podle deníku ukázalo, že věc souvisí se špatným projektem, který nebyl přizpůsoben podmínkám dolu a elektrárny Turów.

„Už delší dobu k tomu bloku přijížděli lidé, kteří opravovali zařízení. Blok fungoval v nouzovém režimu, všechny automatické funkce musely být vypnuty, protože vše je špatně zkonstruované,” řekla listu nejmenovaná osoba obeznámená s podrobnostmi provozu elektrárny.

„Blok není přizpůsoben kvalitě uhlí z dolu Turów. Kvalita suroviny je pro nový blok příliš špatná,” dodal zdroj.

Ucpané filtry

Problém tkví v tom, že systém propouští příliš velké kusy uhlí, a proto se ucpaly filtry. Kvalita uhlí klesla v září 2016 po zhroucení těžené vrstvy, ale v projektu nového bloku se nic nezměnilo. A kvůli používání špatného uhlí už na zařízení neplatí záruka od výrobce. „Není to jediná vada, protože investice byla převzata překotně,” říká se podle polského listu v okolí dolu.

Porucha bloku se podle zmíněného zdroje stala jedním z důvodů odvolání šéfky společnosti PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletty Czemielové-Grzybowské, která byla ve funkci teprve od loňského dubna. Tato společnost je součástí skupiny PGE, na kterou dohlíží ministerstvo státních aktiv Jacka Sasina.

Emise jako 2,5 milionu aut

Nový blok o výkonu 496 MW každý rok vypustí do ovzduší 2,7 milionu tun oxidu uhličitého, což lze přirovnat k letu devíti milionů lidí z Varšavy do Atén anebo k roční produkci emisí z výfuků 2,5 milionu aut, tvrdí Marek Józefiak z polské pobočky Greenpeace.

Miliardy na stavbu nového bloku byly podle ekologických aktivistů vyhozeny místo toho, aby byly vynaloženy na spravedlivou transformaci regionu, z níž by měli prospěch místní lidé, a ne firmy stavějící blok.

Investice začala ještě za předchozí liberální vlády a v tomto směru pokračovala i vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost, bez ohledu na změny v energetické a ekologické politice Evropské unie (EU). Stavba vyšla na 4,3 miliardy zlotých, ačkoliv se ještě loni hovořilo o 3,6 miliardy. Realizovalo ji konsorcium vedené společností Mitsubishi Hitachi Power System.

Česko-polský spor

Celou dobu také trvá česko-polský spor o důl Turów. „Jednání (o ukončení sporu) nejsou snadná, protože česká strana předložila návrh mezivládní dohody, který je těžko přijatelný,” řekl náměstek ministra státních aktiv Artur Soboń počátkem měsíce v polském rozhlasu.

Kvůli tomu, že Polsko nevykonalo rozhodnutí Soudního dvora EU o pozastavení těžby do vynesení verdiktu, hrozí zemi finanční trest. Česko unijnímu soudu navrhlo, aby Polsko platilo až pět milionů eur za každý den nelegální těžby, připomněl deník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků