Hlavní obsah
Nebezpečné sušenky z Polska Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Dovoz potravin z Polska roste, nebrzdí ho ani četné aféry

Dovoz polských potravin do Česka za posledních 12 let vzrostl více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží přesáhla rekordních 20 miliard korun. Uvedl to Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně. Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry spojené s polskými potravinami.

Nebezpečné sušenky z Polska Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Dovoz potravin z Polska roste, nebrzdí ho ani četné aféry

Nekvalitní polské potraviny se v loňském roce několikrát dostaly na přetřes. V únoru se jednalo o tzv. solnou aféru. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a možná i do zahraničí.

Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu loni v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly tuto závadnou vaječnou moučku. V listopadu veterináři stáhli z prodeje 12 tun zkaženého strojně odděleného masa.

Aféry pokračují i letos. Minulý týden SZPI informovala, že se na českém trhu objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany.

„Ačkoli se veřejně spekuluje o možném zákazu dovozu všech polských potravin, je tento krok možný, ale velmi obtížně proveditelný,“ uvedl svaz. Česká republika může podle obchodníků zakázat dodávky pouze takových produktů, které byly odpovědnými úřady vyhodnoceny jako zdravotně závadné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků