Hlavní obsah
Natálika Grossová s partou dětí, které jsou zapojené do projektu Hanky Kynychové Foto: Archiv NF Hanky Kynychové

Dolar poprvé v historii prorazil hranici 1,31 za euro

Americký dolar po dvoudenním posílení začal opět padat. K evropské měně se dostal na novou rekordní hodnotu, když prorazil hranici 1,31 dolaru za euro. V návaznosti na to posiluje i česká koruna, kurz je 23,70 korun za dolar.

Natálika Grossová s partou dětí, které jsou zapojené do projektu Hanky Kynychové Foto: Archiv NF Hanky Kynychové
Dolar poprvé v historii prorazil hranici 1,31 za euro

Ještě před dvěma měsíci se euro k dolaru prodávalo za zhruba 1,20 USD, investoři ale stále více věří euru a nakupují ho. Na což dolar samozřejmě doplácí.

"Za prudkým propadem americké měny stálo především oznámení ruské centrální banky, že přehodnotí podíl evropské měny ve svých devizových rezervách. To je pro spekulanty velmi pádný důvod k nákupu eur za dolary," sdělil analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Viceguvernér ruské centrální banky Alexej Uljukajev řekl, že podíl eur v ruských rezervách se zřejmě změní, zatímco podíl dolarů zůstane stejný. Podíl eur v ruských rezervách za poslední dva roky vzrostl na 25 až 30 procent z deseti procent.

Pozorovatelé očekávali, že víkendová schůzka finančníků G20 se ke slabému dolaru vyjádří, nestalo se tak. Velké obavy zatím nemají ani samotné USA, ačkoliv dolar klesá i k dalším světovým měnám. K japonskému jenu je nejslabší za čtyři a půl roku. Jeho kurz se pohybuje kolem 103 jenů. Vůči kanadskému dolaru se americká měna nyní pohybuje kolem nejnižší úrovně za 12 let, která činí asi 1,18 CAD. Také dolarový index je nejslabší za devět let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků