Hlavní obsah
Americkým státům se nedostává i hotovosti, problémy má zejména Kalifornie Foto: Jo Yonk-Hag, Reuters

Deset států unie stojí před bankrotem

Americký akciový trh v posledních týdnech ožil, ale Spojené státy stále čelí dopadům krize. Deset států unie čelí hrozbě bankrotu, protože v jejich rozpočtech jsou nezacelitelné díry. Situaci zhoršil pokles vybraných daní a rostoucí nezaměstnanost.

Americkým státům se nedostává i hotovosti, problémy má zejména Kalifornie Foto: Jo Yonk-Hag, Reuters
Deset států unie stojí před bankrotem

Mimořádně vážné problémy už nemá jen Kalifornie, která je jimi sužována dlouhodobě, ale také Arizona, Florida, Illinois, Michigan, Nevada, New Jersey, Oregon, Rhode Island a Wisconsin. Vyplývá to ze zprávy analytiků centra Pew.

Podle ní k mimořádně vážným problémům přispívá hned několik současně působících faktorů. Je to především pokles příjmů, který způsobuje narůstání rozpočtových schodků, nezaměstnanost, přebírání zadlužených nemovitostí, ale také špatná finanční politika jednotlivých amerických států a zákony, podle nichž se v nich schvalují rozpočty.

Tyto sáty se proto musejí uchylovat ke zvyšování daní, k propouštění státních zaměstnanců a omezování služeb. To ale zpomaluje ekonomika celých Spojených států, zejména proto, že ve zmíněných státech žije třetina populace a vytvářejí třetinu HDP.

Problémy jednotlivých států

Každý ze států ale má také své vlastní specifické problémy. Rhode Island má nejvyšší nezaměstnanost v USA a nejvíce propadlých nemovitostí v Nové Anglii. Problémem také jsou vysoké daně a absence moderních technologických odvětví.

Michigan, stojící na automobilovém průmyslu, je v recesi od roku 2001 a pád dvou velkých automobilek - Chrysleru a General Motors - jeho situaci ještě ztížil. Podobě je na tom Illinois, kde se na krizi rozpočtu hodně projevila štědrá zdravotní politika a penzijní systém. 

Nevada doplácí na to, že za krize se nedaří hazardu, a tak jsou příjmy Las Vegas mnohem menší než obvykle. Oregon zase doplatil na to, že krize měla velký dopad na jeho dvě klíčová průmyslová odvětví, na těžbu dřeva a počítačové technologie.

Florida se potýká s problémy, protože její populace se poprvé od konce druhé světová války začala zmenšovat, což představuje výpadek na daních

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků