Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jindřich Ginter, Právo

Další velké zdražení: Ceny nemovitostí porostou kvůli materiálům až o 19 procent

Kvůli rostoucí ceně materiálů a nedostatku pracovníků zdraží nemovitosti až o 19 procent, vyplývá ze studie developerských společností, kterou provedla společnost CEEC Research.

Ilustrační foto Foto: Jindřich Ginter, Právo
Další velké zdražení: Ceny nemovitostí porostou kvůli materiálům až o 19 procent

Nejvíce rostly ceny oceli, dřeva, plastů a izolačních materiálů. Čtyřiašedesát procent oslovených developerů uvedlo, že pozorují také růst cen vybavení interiéru (obklady, dlažby, dveře, okna aj.) v průměru o 10 procent. Podle oslovených 74 procent developerů se již nyní zdražení odráží v cenách nemovitostí.

„Dodavatelé se budou jistit větší přirážkou k nabídkovým cenám a lze předpokládat, že budou šetřit i na úkor kvality,“ uvedl k tomu Pavel Malyshev, jednatel společnosti PRECO GROUP s.r.o.

Třináct procent developerů podle studie už některé stavby odložilo či pozastavilo. Ač se zdražení dotkne hlavně projektů zaměřených na bohatší, dopady pocítí také nižší a střední třída.

„Projekty, kde jsou kupující na cenu mimořádně citliví, tedy projekty zaměřené na nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny, přestanou dávat smysl a nebudeme o jejich zahájení nebo přípravu ani usilovat,“ okomentoval situaci ředitel skupiny REALISM Construction s.r.o. Martin Hubinger.

Dalším důvodem zdražování jsou chybějící stavební dělníci.

„Již před covidem rostla rapidně cena lidské práce z důvodu nedostatku pracovníků ve stavebnictví a chybějících pobídek levnější pracovní síle ze zahraničí. Bohužel v dnešní době se to navíc potkalo s prudkým zdražováním cen materiálů a výrobků způsobeným zpřetrháním dodavatelských řetězců díky opakovaným lockdownům,“ uvedl ředitel společnosti Karlín Group Management a.s. Jan Ludvík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků