Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Luke Macgregor, Reuters

ČTÚ pohrozil mobilním operátorům O2 a Vodafone odebráním licencí

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. V opačném případě jim pohrozil odebráním licencí. ČTÚ to ve čtvrtek oznámil tiskovou zprávou.

Ilustrační foto Foto: Luke Macgregor, Reuters
ČTÚ pohrozil mobilním operátorům O2 a Vodafone odebráním licencí

„Mobilní operátoři O2 a Vodafone stále neplní své přijaté závazky z aukce kmitočtů a mohou tak bránit virtuálním operátorům nabízet datové služby za přijatelné ceny,” uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

ČTÚ operátory k nápravě situace vyzval již podruhé. „První výzvu z února loňského roku vyslyšel pouze operátor T-Mobile. Společnosti Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši dva milióny korun,” připomněl Drtina. [celá zpráva]

Podle podmínek aukce kmitočtů musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání stejně efektivním virtuálním operátorům. „V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 koruny za 1 MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 koruny za 1 MB dat u služeb fixního LTE,” zdůraznil.

Podle ČTÚ nabízí společnost O2 cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 koruny a společnost Vodafone cenu v rozpětí od 0,29 až 0,51 koruny za 1 MB v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb. Fixní cenu nenabízí.

„Přijaté opatření cílí na posílení konkurence na maloobchodních trzích služeb poskytovaných prostřednictvím mobilních sítí a má umožnit virtuálním operátorům nabízet plnohodnotné služby na sítích LTE svým zákazníkům,” odůvodnil opatření Drtina.

Na splnění výzvy mají operátoři lhůtu jednoho měsíce. Pokud jí ani napodruhé nevyhoví, ČTÚ jim může odebrat licenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků