Hlavní obsah
Logo ČSOB. Foto: Milan Malíček, Právo

ČSOB stoupl zisk na 10,9 miliardy

Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí stoupl o 45 procent na 10,9 miliardy korun. K růstu zisku přispěla koupě zbývajícího 45procentního podílu v Českomoravské stavební spořitelně a přecenění dosavadního podílu. Objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o desetinu na 228,2 miliardy Kč. ČSOB je největší tuzemskou bankou podle výše aktiv.

Logo ČSOB. Foto: Milan Malíček, Právo
ČSOB stoupl zisk na 10,9 miliardy

Objem úvěrů ČSOB vzrostl v prvním pololetí meziročně o tři procenta na 752 miliard korun, objem vkladů se snížil o pět procent na 978 miliard Kč. Zvýšení úvěrového portfolia se opíralo zejména o růst hypotečních úvěrů, stavebního spoření, úvěrů pro malé a střední podniky a spotřebitelského financování. Objem vkladů klesl v důsledku nižšího objemu repo operací s institucionálními klienty.

Celková aktiva pod správou ČSOB vzrostla díky podílovým a penzijním fondům. Provozní výnosy banky stouply o 22 procent na 21,9 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly o osm procent na 9,4 miliardy korun.

V meziročním srovnání stoupl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví o 24 procent. Zvýšil se o 22 procent také počet mobilních bankovních transakcí.

Belgická matka vydělala 19 miliard

Z velkých bank v prvním pololetí stoupl České spořitelně čistý zisk meziročně o 10,5 procenta na 8,7 miliardy korun, Komerční bance vzrostl o šest procent na 7,2 miliardy Kč, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 13 procent na 4,87 miliardy Kč a Raiffeisenbank o 69 procent na 2,8 miliardy Kč. Naopak Monetě Money Bank se snížil o 5,1 procenta na 2,01 miliardy korun.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, je tak největším tuzemským poskytovatelem úvěrů na bydlení. Dále skupinu tvoří ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a v zemích střední a východní Evropy.

KBC zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 745 milionů eur (19,2 miliardy Kč) z 692 milionů eur před rokem. Přispěl k tomu nárůst čistého příjmu z poplatků a provizí, ale i lepší výsledky neživotního pojištění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků