Hlavní obsah
Pobočka ČSOB Foto: Milan Malíček, Právo

ČSOB a Raiffeisenbank přestaly měnit valuty. Reagují na změnu zákona

Československá obchodní banka a Raiffeisenbank přestaly poskytovat směnárenské služby. Od pondělí platí novela zákona, která posiluje postavení klientů směnáren například tím, že mohou do tří hodin od provedení výměny od směny peněz odstoupit. Komerční banka, Česká spořitelna, UniCredit Bank či Moneta Money bank tyto služby dále poskytují.

Pobočka ČSOB Foto: Milan Malíček, Právo
ČSOB a Raiffeisenbank přestaly měnit valuty. Reagují na změnu zákona

„Od pondělí 1. dubna 2019 již v našich pobočkách nebudeme poskytovat směnárenské služby," uvedla ČSOB na svých internetových stránkách.

Také Raiffeisenbank od 1. dubna hotovostní směnárenské služby zrušila. Důvodem je podle banky klesající zájem o tuto službu a měnící se legislativa. Novela zavádí pro banku složitá pravidla pro storna nebo reklamace transakcí a výrazně rozšiřuje náležitosti pokladních dokladů, řekla mluvčí banky Petra Kopecká.

Změna se podle ní týká především turistů, kteří nejsou klienty banky, a výměnu valut, respektive výběr peněz, mohou provést v bankomatu. Klienti banky mohou na pobočkách i nadále provádět vklady i výběry v cizích měnách spojené s jejich multiměnovým účtem, dodala.

Komerční banka bude pokračovat v nabídce nákupu a prodeje cizí měny v hotovosti, uvedl mluvčí banky Pavel Zúbek. Upozornil, že novou legislativní úpravou se mimo jiné ruší poplatky za standardní směnárenské operace kromě výjimek uvedených v zákoně.

„Směnárenskou činnost nyní rušit nebudeme, aplikovali jsme nařízení vyplývající z novely směnárenského zákona," uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Rovněž Moneta Money Bank směnárenské služby poskytuje v dosavadním rozsahu.

Česká spořitelna směnárenské služby poskytuje podle mluvčího Filipa Hrubého nadále na 174 z celkem 513 poboček. Na těchto pobočkách si mohou lidé vyměnit české koruny v hotovosti na cizí měnu v hotovosti. Na dalších 69 pobočkách mohou vložit na svůj účet hotovost v cizí měně. Stejně tak mohou ze svého korunového či cizoměnového účtu vybrat hotovost v cizí měně.

ČNB vydala desatero

Cílem novely je chránit klienty před nekalými praktikami některých směnáren. V případě směnárenských automatů zákon stanovil lhůtu pro odstoupení od směny peněz až tři pracovní dny.

Nové opatření se kvůli možným spekulacím vztahuje na částky do 1000 eur (25 790 Kč). Předloha zavádí také pravidlo, že pokud směnárna poskytne v souvislosti se směnou doplňkovou službu, bude moci klient odstoupit i od této služby. Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena na prvním místě.

Česká národní banka v souvislosti se změnou zákona zveřejnila desatero pro klienta směnárny. V něm uvádí, že pokud by směnárna nechtěla do tří hodin výměnu zrušit a vrátit peníze, může klient podat písemnou stížnost ČNB, která směnárně při oprávněné stížnosti uloží sankci. ČNB ale nemá pravomoc přikázat směnárně náhradu klientovi způsobené škody, tuto možnost má pouze Finanční arbitr.

Anketa
Kde nejčastěji měníte koruny za jinou měnu?
Ve směnárnách
80.6 %
V bance
19.4 %
Celkem hlasovalo 62 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků