Hlavní obsah

ČR chce, aby odpad z Německa odvezly firmy na vlastní náklady

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požaduje, aby odpad nelegálně dovezený do České republiky byl odvezen zpět na náklady německých firem, které na vývozu vydělávaly. Zástupci MŽP byli ve čtvrtek na jednání v Drážďanech, kde německým kolegům sdělili požadavky ČR.

ČR chce, aby odpad z Německa odvezly firmy na vlastní náklady

Česká republika požaduje po Německu několik věcí. Například důsledně trvá na konkrétním harmonogramu odvozu odpadů tam, kde se už podařilo určit viníka. Požaduje také po německé straně dodržování nařízení EU o přepravě odpadů a dále aby úřady prověřily evidenci firem, které odpad do ČR vyvážely.

Dále Česko chce, aby Německo podpořilo české výhrady k návrhu nové evropské směrnice o odpadech. "Navrhované změny by přinesly riziko, že se bohatší země EU budou zbavovat komunálního odpadu vývozem, a to především do ČR, Polska a Maďarska," uvedla mluvčí MŽP Karolína Šůlová.

Jednání v Drážďanech se zúčastnili zástupci ministerstev životního prostředí, odpovědných úřadů pro přepravu odpadu a zástupci celníků a policistů Saska, Saska-Anhaltska a Braniborska. Němci podle Šůlové přislíbili, že se předloženými podněty budou neprodleně zabývat.

Podle odhadů České inspekce životního prostředí leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15 000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa. Poprvé byly nelegální skládky odpadů koncem minulého roku odhaleny v Libereckém kraji, další jsou v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. [celá zpráva].

Seznam opatření proti dovozu ilegálního odpadu do ČR najdete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků