Hlavní obsah

ČEZ vydělal za čtvrtletí 13 miliard

Meziročně o 25,1 procenta na 12,977 miliardy korun vzrostl v 1. čtvrtletí letošního roku podle konsolidovaných neauditovaných výsledků čistý zisk energetické skupiny ČEZ. Provozní výnosy přesáhly 44 miliard a vzrostly o více než osm procent.

ČEZ vydělal za čtvrtletí 13 miliard

ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. Loni hospodařil s konsolidovaným čistým ziskem 28,8 miliardy korun a letos vedení firmy očekává nárůst zisku o 22 procent na 35,1 miliardy korun.

Výroba elektřiny v rámci skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 12 procent, což vedení ČEZ přičetlo hlavně rozšíření skupiny o elektrárny v Polsku a Bulharsku. "Výroba elektřiny v samotné ČR vzrostla pouze o dvě procenta, pozitivní dopad výrazného hospodářského růstu a zájmu o elektřinu v sousedních zemích byl vyvážen vlivem teplého počasí na poptávku," uvedlo vedení skupiny ČEZ.

Podle oslovených analytiků sice teplá zima vyvolala pokles čisté spotřeby v Česku, ten však kompenzoval neutuchající hlad po elektřině za hranicemi. Růst zisku táhnou i nadále rostoucí ceny elektřiny. Ty se na velkoobchodní bázi pro letošní rok v ČR zvýšily meziročně o 16,9 procenta.

Elektřina zdraží o deset procent

Domácnosti se musí příští rok připravit na další velké zdražování elektřiny. Už od ledna by se jim na účtech za elektřinu mohly objevit částky asi o deset procent vyšší než nyní.

Velkoobchodní ceny elektřiny pro rok 2008 by totiž podle odhadů elektrárenské společnosti ČEZ mohly stoupnout na 52 až 54 eur za megawatthodinu, tedy na úroveň Německa. Pro velkoodběratele by to znamenalo zdražení asi o 24 procent. "Velkoobchodní ceny se na cenách domácností podílejí asi 40 procenty," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Lidé by tak při srovnání cen s Německem platili za elektřinu asi o deset procent více.

Další zdražení elektřiny navíc může přinést plánovaná ekologická daň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků