Hlavní obsah
Pražské sídlo společnosti ČEZ Foto: Michal Krumphamzl, ČTK

ČEZ od ledna zastaví provoz své uhelné elektrárny Varně

Česká elektrárenská společnost ČEZ od začátku příštího roku zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na ČEZ. Společnosti se nepodařilo získat výjimku z ekologických norem platných v Evropské unii.

Pražské sídlo společnosti ČEZ Foto: Michal Krumphamzl, ČTK
ČEZ od ledna zastaví provoz své uhelné elektrárny Varně

ČEZ doufal, že mu Brusel povolí, aby elektrárnu mohl provozovat i přes nadcházející zimu, uvedl Reuters. Pokládal to za opatření k zajištění energetické stability v situaci, kdy panuje velké napětí mezi evropskou osmadvacítkou a Ruskem. Bulharsko přitom téměř celou svou spotřebu plynu kryje dodávkami z Ruska.

"Tepelná elektrárna ve Varně bude v noci na 1. ledna 2015 přechodně vyřazena z národního energetického systému. Po tomto datu nebude provozuschopná," uvedla bulharská pobočka ČEZ v prohlášení.

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry. Začátkem listopadu ČEZ informoval o tom, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) nedohodl na financování modernizace varnské elektrárny.

Brusel v říjnu připustil, že pokud bude hrozit plynová krize, bude moci elektrárna pracovat i v zimě. Ale vzhledem k tomu, že vedení elektrárny do 10. prosince nedostalo z Bruselu žádné formální vyrozumění v této věci, nezbyl by mu čas obstarat dodávky uhlí na zimu, uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev.

ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny a bude hledat zájemce, který by si ji chtěl koupit nebo pronajmout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků