Hlavní obsah
Čerpací stanice Benzina Foto: Benzina

Čerpací stanice Benzina se po 30 letech vrátí na Slovensko

Největší síť čerpacích stanic v Česku Benzina vstupuje na slovenský trh, kde naposledy fungovala v roce 1989. Svou první čerpací stanici na Slovensku otevře v Malackách blízko slovensko-českých hranic na jaře. Následnou expanzi chce provést zejména spoluprací s menšími provozovateli čerpacích stanic a je otevřena i akvizicím větších řetězců, informovala ve středu firma.

Čerpací stanice Benzina Foto: Benzina
Čerpací stanice Benzina se po 30 letech vrátí na Slovensko

„Slovenský trh je pro naše maloobchodní aktivity přirozeným prostorem. K dosavadnímu velkoobchodnímu prodeji paliv na Slovensku tak nyní přidáváme i maloobchodní prodej pohonných hmot na čerpacích stanicích, které ponesou logo Benzina,“ řekl Tomasz Wiatrak, místopředseda představenstva společnosti Unipetrol, do jejíž skupiny Benzina spadá.

Investice má podle něj dlouhodobou povahu. „Chceme jít postupnými kroky a jsme přesvědčeni, že se staneme na slovenském trhu jedním z významných hráčů. Dosažení úrovně 10 stanic do konce roku 2019 by bylo úspěchem, ale důležitější než vysoké tempo rozvoje je pro nás dodržení naplánovaného obchodního modelu,” dodal.

Návrat po 30 letech

Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v Česku a největším prodejcem pohonných hmot a patří do polského petrolejářského koncernu PKN Orlen.

Slovenský trh je tomu českému podobný i svou nasyceností. Benzina se tedy v první fázi zaměří na oslovení stávajících provozovatelů čerpacích stanic.

Benzina se na Slovensko vrací po více než 30 letech. Samotná značka vznikla už v roce 1953 v tehdejším Československu, když ministerstvo chemického průmyslu nahradilo touto značkou původní název Benzinol používaný pro čerpací stanice od roku 1949, kdy došlo ke znárodnění a vytvoření jedné státem ovládané sítě. V roce 1985 byla na Slovensku obnovena značka Benzinol.

Po roce 1989 přešla Benzina v rámci privatizace do soukromých rukou a právo na používání své značky na slovenském trhu dočasně ztratila. V Česku v současné době provozuje celkem 406 čerpacích stanic a dle objemu prodaných hmot ovládá čtvrtinu trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků