Hlavní obsah

Ceny ropy i zlata dosáhly dalších rekordů

Cena americké lehké ropy překonala v úterý hranici 97 dolarů za barel, když stoupla o tři dolary na 97,10 dolaru. Rostla cena severomořské ropy Brent, která dosáhla rekordní částky 93,10 dolaru za barel.

Ceny ropy i zlata dosáhly dalších rekordů

Stoupla také cena zlata na rekordních 826,40 dolaru za troyskou unci. K růstu cen přispívá slabý dolar. Zlatu navíc dávají investoři přednost, neboť akciové trhy jsou kvůli krizi na trhu amerických hypoték rozkývané.

"Zdá se, že sledujeme přetahovanou mezi lidmi, kteří vybírají zisky, a těmi, kteří při poklesu cen nakupují," řekl analytik Mike Wittner ze společnosti Société Générale.

Analytici předpokládají, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 700 000 barelů.

Nečekaně vysoká poptávka

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že růst světové poptávky po ropě bude v tomto a příštím čtvrtletí o 40 000 barelů denně vyšší, než původně předpokládal.

Americký ministr energetiky Sam Bodman upozornil, že současné vysoké ceny ropy představují velký problém pro spotřebitele. Vyjádřil rovněž naději, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýší těžbu.

OPEC ale již delší dobu upozorňuje, že za růstem cen nestojí nedostatečné dodávky, ale geopolitické napětí a spekulativní poptávka.

Růst cen ropy dále oslabuje dolar. Analytici očekávají, že další měny dosáhnou ve vztahu k dolaru dalšího kursového rekordu.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků