Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Ceny na konci prázdnin rostly nejpomaleji v letošním roce

Inflace v srpnu meziročně klesla na 6,5 procenta z červencových 6,9 procenta. Je to nejnižší letošní růst. Pomaleji než v předchozím měsíci stoupaly ceny potravin, nápojů a služeb v dopravě. Čísla v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Milan Malíček, Právo
Ceny na konci prázdnin rostly nejpomaleji v letošním roce

"Z potravin zmírnil zejména růst cen ovoce na 3,7 procenta z červencových více než deseti procent a masa na 4,4 procenta (z červencových 5,5 procenta)," uvádí ČSÚ. Významný podíl a nižším čísle měl i pokles cen pohonných hmot.

Rostly naopak ceny cigaret a také dovolených - a klasicky také u bydlení. Někteří lidé kvůli deregulaci nájmů vydávají stále více peněz, v porovnání s loňskem až o 23 procent. Kromě toho se meziročně zvyšují ceny plynu a vody.

"Září ještě může přinést mírné zvýšení inflace, kde si svůj skromný efekt pravděpodobně vybere škrtnutí padesátníků, nicméně trend klesající inflace by měl pokračovat.
Koncem roku by míra inflace měla být pod pět procent a na počátku roku 2009 by měla být pod čtyři procenta," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků