Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Cena elektřiny, kterou platí české domácnosti, je v rámci EU průměrná

České domácnosti platí za elektřinu 14. nejvyšší cenu v rámci 27členné Evropské unie. Nejlevnější elektřinu pro domácnosti má v EU po přepočtu na kupní sílu Finsko s Francií, nejdražší naopak Kypr, Maďarsko a Slovensko. Ukázala to páteční data evropského statistického úřadu Eurostat za druhou polovinu loňského roku.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Cena elektřiny, kterou platí české domácnosti, je v rámci EU průměrná

Statistici používali takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Její výhodou je, že se v ní vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn. Obecně je možné říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS. V Česku to bylo 19,9 PPS. Vůbec nejvíce platili Kypřané (26,7 PPS), nejméně pak Finové (11,4 PPS).

Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii ve sledovaném období meziročně narostly o 6,3 procenta, v eurozóně o 6,2 procenta. Zatímco v Lotyšsku to bylo o 27,5 procent, tak v Lucembursku naopak o 4,9 procent klesly. V Česku stouply o 5,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků