Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČD Cargo přišlo při pronájmu hal o stovky miliónů

Vedení společnosti ČD Cargo se rozhodlo podat trestní oznámení na neznámého pachatele za porušení povinností při správě cizího majetku. Za pronájem skladů logistického centra v Lovosicích totiž tato dceřiná společnost Českých drah platí ročně 90 miliónů korun, přestože jsou haly z dvou třetin nevyužity.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ČD Cargo přišlo při pronájmu hal o stovky miliónů

„Podle všech zjištění někdo účelově uzavřel nevýhodnou smlouvu, aby bylo možno vyvést stamilióny korun ze státem vlastněného ČD Carga. Jinak si nedokážu vysvětlit, že při uzavírání smlouvy a dodatků nikdo nerozpoznal, že smlouva je pro stát nevýhodná,“ uvedl k tomu ve čtvrtek ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Podle informací ČTK uzavřel tuto smlouvu s developerskou společností Hyparkos ze skupiny HB Reavis v roce 2008 bývalý ředitel ČD Cargo Josef Bazala.

Bez transparentní veřejné soutěže

Jak ukázal audit, ČD Cargo v důsledku špatné smlouvy každoročně přichází zhruba o 60 miliónů korun.

„Navíc s největší pravděpodobností došlo i k porušení zákona o veřejných zakázkách, protože nájem ani smlouva nebyly transparentně vysoutěženy,“ upozorňuje předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.

Ťok chce nechat nejen tuto, ale i další podezřelé zakázky v resortu dopravy důkladně prošetřit. „Pronájem skladů v Lovosicích byl učebnicovým příkladem vyhazování peněz oknem. Proto vítám, že vedení ČD Cargo se posunulo ke konečnému vyřešení této dlouho diskutované kauzy. Věřím, že ve spolupráci s policií odhalí všechny osoby, které za nevýhodné nastavení podmínek pronájmu skladů v Lovosicích nesou odpovědnost,“ uvedl ministr dopravy.

Vyšetřovatelé si už vyžádali podklady

ČD Cargo, které provozuje nákladní železniční dopravu, patří do skupiny Českých drah.

„Vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality si před časem od nás i ČD Carga vyžádali příslušné podklady. S podáním trestního oznámení souhlasíme a s policií plně spolupracujeme,“ sdělil ke kauze šéf Českých drah Pavel Krtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků