Hlavní obsah
Boeing 737 MAX brazilských aerolinek Gol před přistáním v Porto Alegre Foto: Diego Vara, Reuters

Boeing 737 MAX může zpět do oblak

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) ve středu povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území sedmadvacítky. Provoz byl před necelými dvěma lety po celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Obnovení provozu letounů už v listopadu odsouhlasili regulátoři v USA.

Boeing 737 MAX brazilských aerolinek Gol před přistáním v Porto Alegre Foto: Diego Vara, Reuters
Boeing 737 MAX může zpět do oblak

„Po důkladné analýze jsme dospěli k závěru, že letoun 737 MAX se může bezpečně vrátit do služby,” uvedl šéf EASA Patrick Ky. Provoz letadel byl v březnu 2019 přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí.

Povolení k návratu do vzduchu se týká upravené verze letounu Boeing 737 MAX s řadou bezpečnostních vylepšení. Mezi podmínky EASA pro návrat letounů do služby patří rovněž adekvátní školení pilotů.

„Budeme i nadále pozorně sledovat provoz letadel 737 MAX, jakmile vstoupí zpět do služby,” upozornil Ky.

Problémy kolem těchto strojů už stály americkou společnost Boeing desítky miliard dolarů. Loni navíc firmu zasáhl útlum osobní letecké dopravy v důsledku pandemie covidu-19. Boeing loni dodal zákazníkům pouze 157 letadel, což je nejméně za 43 let. Dodávky byly asi o 60 procent nižší než v roce 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků