Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Babiš jednal s lídry EU o fondu obnovy. Nesouhlasí s plánem na rozdělování peněz

Premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci lídrů Evropské unie zopakoval český nesouhlas s tím, aby se peníze z připravovaného fondu obnovy rozdělovaly podle míry nezaměstnanosti z minulých let. Tento ukazatel nesouvisí s pandemií koronaviru, uvedl v projevu, který zveřejnil Úřad vlády.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Babiš jednal s lídry EU o fondu obnovy. Nesouhlasí s plánem na rozdělování peněz

Evropští lídři v pátek prostřednictvím videokonference poprvé jednali o podobě fondu obnovy, pro který by si Evropská komise měla půjčit na finančních trzích 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Pro schválení fondu je nutný jednomyslný souhlas, každá země ho tedy může sama vetovat.

„Nástroj pro obnovu musí být přínosný pro všechny. Má podpořit nejvíce zasažená odvětví našich ekonomik. Zatím nevíme, jaký přesně bude dopad krize na HDP a další ekonomické ukazatele. Tato čísla zatím prostě nemáme k dispozici,” uvedl Babiš.

„Co ale vím s jistotou je, že výpočet podílů jednotlivých států podle údajů o míře nezaměstnanosti za minulých pět let určitě nemá nic společného se skutečným dopadem koronavirové krize a je zcela nesprávný,” dodal premiér.

Babiš se vyslovil pro to, aby se víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027 projednával odděleně od fondu obnovy a aby se o rozdělení peněz z fondu rozhodlo, až budou známé celkové ekonomické dopady pandemie.

Český premiér se v projevu postavil odmítavě i k možnému zavedení nových vlastních příjmů EU v podobě společné daně, která by zatížila chudší unijní země. Vyslovil se i pro zrušení všech rabatů, které využívají někteří čistí plátci, aby získali zpět část svých příspěvků do evropských fondů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků